1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
10

which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes

Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
3 0
If you take 0.98 and multiply by 2.5 you get 2.45 so there is no better deal. ☺
You might be interested in
Pls answer ASAP<br>Lesson: Probability<br>Ty in advance
hammer [34]

The probability can be calculated as given because there are a total of 52 cards.

<h3>What is probability?</h3>

It is defined as the ratio of the number of favourable outcomes to the total number of outcomes, in other words, the probability is the number that shows the happening of the event.

Total number of card = 52

Number of king of heart = 1

P(getting a king of hearts) = 1/52

P(getting a spade) = 13/52 = 1/4

P (getting a 5 or a club) = (16/52) = 4/13

P(getting a 5 or a 7) = 4/52 + 4/52 = 8/52 = 2/13

P(getting a card which is not a spade) = 1 - 1/4 = 3/4

P(getting 11 of clubs) = 1/52

Thus, the probability can be calculated as given because there are a total of 52 cards.

Learn more about the probability here:

brainly.com/question/11234923

#SPJ1

8 0
1 year ago
PLZ needed now plz URGENT!
Anastaziya [24]

Answer:

Realtionship B

Step-by-step explanation:

Relationship A doesn't pass the line test

6 0
3 years ago
563 pints equals how many cups <br><br> Answer:
Firdavs [7]

Answer:

1126 cups

Step-by-step explanation:

hope this helps :3

if it did pls mark brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Parallel lines x and w are cut by transversals z and y and form 4 angles at each intersection. Where line x intersects with line
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

m∠1°= 75°

m∠2°= 105°

Step-by-step explanation:

It's on edg.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Well this is the question. The Scoop website charges $29 for a four line classified ad. Each additional line costs $3.45. For an
ohaa [14]

Explanation:

The cost for the ad can be calculated as:

Cost = $29 + 3.45(3) + $20

Cost = $59.35

Because the ad has 7 lines, 4 that are include in the initial

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Suzanne bought a sweater at the sale price of $25. The original cost of the sweater was $40. What percent represents the discoun
    11·2 answers
  • (x divided by 3) - 6. it’s a divided by sign i just don’t have it. but written in a word phrase
    11·1 answer
  • A diagnostic test has a 95% probability of giving a positive result when given to a person who has a certain disease. It has a 1
    7·1 answer
  • Translate the word phrase into a math expression.
    9·2 answers
  • The given point in on the graph of y=f(x). Find a point on the graph of y=g(x)
    6·1 answer
  • Write the expression for when you translate the graph of y = | 1/2 x−2 |+3 a) one unit up, b) one unit down, c) one unit to the
    7·1 answer
  • Can someone help me pls
    10·1 answer
  • dilan bought a table for Rs 3600. He sells it to Kirtim at a profit of Rs 205. Kritim sells it at Rs 4968 to Aayush. Find the pe
    5·1 answer
  • Divide R120 in the ratio 3:2
    10·2 answers
  • Can anyone help me??
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!