Answer:2(x-3)2
Step-by-step explanation:
Answer: $11.30 per pound
Step-by-step explanation:
William spent $110.74 to buy 9.8 pounds of candy.
To find the cost per candy, divide the amount spent by the quantity of candy:
=Amount spent on candy / Quantity of candy
= 110.74 / 9.8
= $11.30 per pound
Answer:
a percent is a variable of proportionality describing the part of the whole.
2/3 because you can divide the top and bottom by 8