1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
13

6x+4y=22 2x-y=1 solve by elimination

Mathematics
1 answer:
liq [111]3 years ago
3 0
6x + 4y = 22
+
2x - y = 1
____________
8x + 3y = 23
You might be interested in
HELP HELP HELP PLS PLS PLS
Sergio [31]

Answer:

In order of the paragraph:

3, isosceles, greater, 3 in

Step-by-step explanation:

The first drop box has to be 3 because if you add up two sides of a triangle, the sum has to be greater than the third side. If two sides are equal, the triangle is isosceles. The third side cannot be 1 since 1+1 is not greater than 3. So the third side must measure 3in.

4 0
2 years ago
Cal can make 6 bracelets in 2 hours. How many bracelets can he make in 3 hours?
Kobotan [32]

Answer:

9 bracelets

Step-by-step explanation:

Divide 6/2 = 3 bracelets per hour

3 bracelets * 3 hours = 9 bracelets

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is it true 5.14 = 21/4?
Blizzard [7]
I think that so...............
6 0
3 years ago
write the vertex form quadratic equation which has a vertex at (2,-1) and psses theough the point (4,3)
andrey2020 [161]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Xy = –16. What is the constant of variation for this relationship?
olganol [36]
Direct variation is y=kx and inverse variation is y=k/x, in this case:

y=-16/x

So this is an inverse variation with a constant of -16
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 50 points, best and correct answer gets brainliest.
    12·2 answers
  • Factor this expression completely and then place the factors in the proper location on the grid. 36y2 - 1
    7·2 answers
  • What is the sum when 1/5 is added to 5/2?
    15·1 answer
  • A train can travel 1136 miles in 4 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour?
    15·2 answers
  • Select or &lt; &gt; = to correctly classify each inequality. <br> -2/3 ___ 2/3<br> 1.4___ 1.6
    11·2 answers
  • A. x-4=0<br> b. x+4=0<br> c. y-4=0<br> d. y+4=0
    6·1 answer
  • Can someone please help &lt;3
    7·1 answer
  • Show that 3650 is not a perfect square.​
    14·2 answers
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • If T(x, y) = (x + 5, y + 6) and Pris the image of P, what is the rule for the translation in which P is the image of P'? T(x, y)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!