1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
11

Gabriella and her children went into a grocery store and where they sell apples for $1 each and mangos for $0.50 each. Gabriella

has $15 to spend and must buy at least 19 apples and mangos altogether. If Gabriella decided to buy 13 mangos, determine the maximum number of apples that she could buy.
Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of apples that she wants to buy.

The grocery store sells apples for $1 each and mangos for $0.50 each.

If Gabriella decided to buy 13 mangos, it means that the cost of buying x apples and 13 mangoes is expressed as

x + 13 × 0.5 = x + 6.5

If she buy at least 19 apples, it means that

x + 13 ≥ 19

x ≥ 19 - 13

x ≥ 6

Gabriella has $15 to spend. It means that

x + 6.5 ≤ 15

x ≤ 15 - 6.5

x ≤ 8.5

Therefore, the maximum number of apples that she can buy is 8

You might be interested in
PLEASE HELP ME, ILL BRAINLIEST YOU
rewona [7]
X always equals 90 in a rhombus and y is 47
5 0
3 years ago
What is the simplified form of squared root 140?
kompoz [17]
Its 2 square root of 35
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are all the square numbers in 100
Doss [256]
What does that question even meAn
8 0
3 years ago
What is a factor greater than one?
topjm [15]
2 is greater than one and 3 and 4 and 5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to the graph, when did the United States experience a decrease in GDP?
Law Incorporation [45]

Answer:

1st

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5x (5x3+9^2)+4 I got 28x^2+88 I know i wrong but idont know how to do the problem.
    14·1 answer
  • Abe,a plumber, charges $50 per hour for making an in-home visit. The Plumbing Service $65 per hour but no set free for a visit.
    11·2 answers
  • What are some factors that could affect a balls bounce? Why might a ball bounce higher or lower than the regulated height?
    5·1 answer
  • coffe beans are packaged in 50 kg cartons with an allowable error of 0.7 percent what is the acceptable weight range for a carto
    7·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • What is the area, in square centimeters, of the trapezoid below? 18.2 cm 9.2 cm 8.3 cm​
    5·1 answer
  • Graph x > -3x>−3x, is greater than, minus, 3.
    15·1 answer
  • Please match the following 3 terms to their definitions.
    12·1 answer
  • HELPPPPPP HELPPP!!!!!!!! ASAPPPP PLS AHHHHHHH
    11·1 answer
  • Grain elevators are conveyor belts used throughout the Midwest to take produce, like wheat, to the top of a silo for storage. Th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!