1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
11

you buy butter 4.13 a pound one portion of onion requires 1.7 oz of butter how much dose the butter for one portion cost

Mathematics
1 answer:
yuradex [85]3 years ago
5 0

Answer:

<u>The butter for one portion of onion costs $ 0.44</u>

Step-by-step explanation:

Let's recall that 1 pound = 16 ounces, therefore we have:

Cost of one pound of butter = $ 4.13

Cost of sixteen ounces of butter = $ 4.13

How much dose the butter for one portion cost?

We can use Direct Rule of Three for answering this question, as follows:

Ounces       Cost

  16                4.13

  1.7                   x

**************************

16x = 4.13 * 1.7

16x = 7.021

x = 7.021/16

x = 0.44 (Rounding to the next cent)

<u>The butter for one portion of onion costs $ 0.44</u>

You might be interested in
The explicit formula for an arithmetic sequence is an = 20 + (n − 1)(2). What is the 200th term?
Andrews [41]

Answer:

a_{200}=418

Step-by-step explanation:

The explicit formula for an arithmetic sequence is given by :

a_n=20+(n-1)2 ...(1)

We need to find the 200th term of the sequence.

Put n = 200 in equation (1)

a_{200}=20+(200-1)2\\\\=20+199\times 2\\\\=418

So, the 200th term of the sequence is 418.

7 0
3 years ago
Amy said 4/9 of her teammates got hits during a recent softball game. Which decimal represents this same amount?
trapecia [35]

Answer:

.....Your answer is D

...

.

6 0
3 years ago
Five dozen cds were bought for $90 a peddlar sold them at 5 for $12 calculate his profit.
valina [46]
If 12 dozen were bought for $90 that means each CD was bought at the price of $0.66

If he sold all 60 of the CD's for 5 for $12, he'd make $144. 

Subtract the income by the original buying price to find his profit. $144 - $90

The peddler made $54 profit.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the situation in which one quantity is changing at a constant rate in relation to the other quantity.
arsen [322]
Choice A is the only one that is changing at a constant rate. The reason is that for all three other choices the new rate is based on a different amount after the percent has been applied or the doubling of the ants has been applied. The price per day for the lunch Is constant because whatever the number of days is the amount would always stay the same for each of those days.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a worker earn $200 if she put $150 into a savings account what percent of her earnings did she put into a savings account
Allisa [31]
He put 3/4 back into his savings.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help with this
    13·1 answer
  • 3 divided by 3/4 is what.
    11·2 answers
  • What is 56/7658 in simplest form
    12·2 answers
  • Sssssssssssssssssssssssss
    8·1 answer
  • In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If
    12·2 answers
  • The batting averages for seven baseball players are listed below. 0.176, 0.235, 0.272, 0.158, 0.201, 0.255, 0.303 What is the in
    7·1 answer
  • A lamp is on sale and it's price is reduced from $80 to $50. what is the percentage decrease?
    11·1 answer
  • Help me with this for geometry please
    12·1 answer
  • What's the seventh term<br><br>1,2,3,4,5,.....<br>​
    11·1 answer
  • HELP PLEASE
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!