0.0543 nearest whole number is 1 i think
Answer:
Perimeter: 3/4
Area: 9/16
Step-by-step explanation:
The ratio of the perimeters is equal to the ratio of the sides so:
18/24 = 3/4
Ratio of Area = (Ratio of Sides)^2
(3/4)^2 = 9/16
I wasn't sure about the answer so I used Gauthmath
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
$170.14
Step-by-step explanation:
4,861 / 1,000 = $4.861 per gallon
35 x $4.681 = $170.135, so you need to round up to the nearest penny
To compare their speed (rate), we need to have the same time or same distance to use as a reference.
Matt ran 50 meters per 10 seconds. Molly ran 30 meters per 5 seconds. If she ran for 5 more seconds, she would have gone 30 more meters, for 30 meters per 10 seconds. Thus, Molly went faster.
Alternately, you could calculate their speeds in meters per (one) second and compare. 50 meters per 10 seconds is 5 meters per second, and 30 meters per 5 seconds is 6 meters per second.