1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
15

A grasshopper jumps straight up from the ground with an initial vertical velocity of 8 feet per second. After how many seconds w

ill the grasshopper be 1 foot off the ground?
A squirrel is 27 feet up in a tree and tosses a nut out of the tree with an initial vertical velocity of 6 feet per second. The squirrel climbs down the tree in 2 seconds. Does it reach the ground before the nut?


I don’t get the process of solving these types of problems please help me?

Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]3 years ago
4 0

Answer:

Problem 1 : After 0.25 s

Problem 2 : The squirrel doesn't reach the ground before the nut

Step-by-step explanation:

Problem 1

This is a standard physics problem

The equation that defines the movement of the grasshopper given the initial velocity, and the acceleration is the following

Distance =  Do + Vo*t + 0.5*a*t^2

Where

Do is the initial distance.

(Do = 0, because the grasshopper is on the ground and we choose the reference system there)

Vo is the initial velocity = 8 feet/sec

a is the acceleration that is exerted on the body (in this case a = g = -9.8 m/s^2 = - 32.174 feet per second per second.)

t is the time

We substitute in the equation, and solve for t (time)

Distance =  Do + Vo*t + 0.5*a*t^2

(1 foot)=  (0)+ (8 feet/s)*t + 0.5*(-32.174 feet/s^2)*t^2

Solving this equation, we get that

t = 0.25 s

Problem 2

This problem is similar to the previous one

We apply the same formula

D =  Do + Vo*t + 0.5*a*t^2

But in this case, we are going in the opposite direction, and we have an initial distance.

Do = 27 feet

Vo is the initial velocity of the nut = -6 feet/s

D = 0  (Ground)

We substitute in the equation, and solve for t (time)

(0) =  (27) + (-6 feet/s)*t + 0.5*(-32 feet/s^2)*t^2

t = 1.125 s  <  2s

The nut reaches ground in 1.125 s, so the squirrel doesn't reach the ground before the nut

You might be interested in
2. Yahir was going up the stairs when he noticed that the first step was taller, so he measured
goblinko [34]

Answer:

6.5

Step-by-step explanation:

This answer makes sense because i subtracted the 8 inches from the total 60 then i used the number i got in the result (52)then i divided 52 by 8 wich are the rest of the steps. getting 6.5

3 0
3 years ago
Identify the slope-intercept form and the graph of the line described by the equation 2x−y=0.
vitfil [10]

Answer: y=2x

Step-by-step explanation:

Let's solve for y.

Step 1: Add -2x to both sides.

2x−y+−2x=0+−2x

−y=−2x

Step 2: Divide both sides by -1.

-y/-1 = -2x.-1

y=2x

Therefore, the y=mx+b form of this question would be y=2x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the steps to 6023 x 854
solniwko [45]
You just multiply them together
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
please answer the two question and how you answered it NO LINKS AND NO WEBSITES I really need help with this.​
kobusy [5.1K]

Answer:

x=10, y=-1

Step-by-step explanation:

x-y=11

2x+y=19

3x=30

x=10

10-y=11

-y=1

y=-1

USED ELIMINATION BC THERE WAS ALREADY A Y AND -Y

8 0
2 years ago
Help me and i will give u a brainlliest
DanielleElmas [232]

Answer:

5

5

1/3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 40% of 50,000
    9·1 answer
  • Can you help me 5x+9=29
    12·2 answers
  • A bag contains white marbles and red marbles, 32 in total. The number of white marbles is 7 less than 2 times the number of red
    10·1 answer
  • Anne, Valerie, and Layla are sisters. Anne is 4 years older than Valerie, and Layla is 5 years younger than Valerie. Use v for V
    15·1 answer
  • What is the difference 14/15 - 5/12 written as a decimal?
    6·2 answers
  • Can someone please answer. There is a picture. It is only one question. Thank you so much!
    10·1 answer
  • Round 415,203 to the nearest thousands place
    10·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • At a local bakery, it costs $5 for 1/4 of a pie. What is the cost of a whole pie?​
    8·2 answers
  • Find the values of b <br>b²= 256<br>b=?​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!