1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
11

Tamar ran 2/3 of a mile every day for 5 days. About how far did he run altogether what is the awnser plz help me

Mathematics
2 answers:
charle [14.2K]3 years ago
7 0

Answer:

Tamar would have ran \frac{10}{3} mile.

Step-by-step explanation:

Distance covered by Tamar everyday by running = \frac{2}{3} mile

Number of days he ran \frac{2}{3} mile = 5 days

Total distance covered by him if he had run altogether :

5\times \frac{2}{3} mile=\frac{10}{3} mile

He would have ran \frac{10}{3} mile.

iragen [17]3 years ago
4 0
Distance in one day = 2/3 mile
distance in 5 days = 2/3 miles * 5
= 10/3 miles
You might be interested in
In a regular deck of cards, (52 cards) what is the probability of picking a face card?
vampirchik [111]
12
--------------------------
8 0
3 years ago
Round 1289.48 to the nearest dollar please
Ilya [14]
$1290 or you could use 1289.50
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate 30 in per 5 years the unit rate is inches per year​
Ilya [14]

Answer:

6 inches per year/ 6;1

Step-by-step explanation:

30;5 can be simplified into a unit rate by dividing by 5. 30/5=6 and 5/5=1. So its 6 inches per one year

6 0
3 years ago
Find the value of the trigonometric ratio.<br> Answer has to be a reduced ratio.<br> PLS HELP!!
zloy xaker [14]

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

I'm not completely sure but from what I see it says 'sin <em>C </em>' and both 12 , 20 are on C.

so i simply just did 12/20

reduced once - 6/10

reduced twice - 3/5

4 0
3 years ago
Each week Charlene uses 3/4 of a bag of cat food to feed her cats. She has 112 bags of cat food in stock. How long will her stoc
inessss [21]

The stock of cat food will last for 149 weeks.

Step-by-step explanation:

Given,

Bags of cat food in stock = 112

Bags used each week = \frac{3}{4}\ of\ one\ bag

Let,

x be the number of weeks.

Therefore,

\frac{3}{4}x=112

Multiplying both sides by 4/3

\frac{4}{3}*\frac{3}{4}x=112*\frac{4}{3}\\x=\frac{448}{3}\\x=149.33

Rounding off to nearest whole number;

x=149

The stock of cat food will last for 149 weeks.

Keywords: fraction, multiplication

Learn more about fractions at:

  • brainly.com/question/116167
  • brainly.com/question/11705002

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Having a savings account can contribute to a person’s overall financial well-being. Which one of the following is NOT a benefit
    15·1 answer
  • Which best explains what determines whether a number is irrational?​
    8·1 answer
  • Which law would you use to simplify the expression 3^10/3^4
    9·2 answers
  • Which statements are true according to the order of the operations? A. 16-(4+7)=12+7=19 B. 10+(6÷3)=10+2=12 C. 7×6+4=7×10=70 D.
    6·1 answer
  • More Help on math questions?
    15·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality –0.5x ≤ 7.5? A number line going from negative 18 to negative 8. A closed circl
    11·2 answers
  • Y - 18 = 2/7 (x + 6)
    15·1 answer
  • HELP PLEASEEE ILL MARK BRAINLIEST questions are in the pic
    5·2 answers
  • 3x 2y = 4 2x - y = 5 this system of equations has no solution. has one solution. is coincident.
    11·1 answer
  • students are asked to evaluate the food provided in the university cafeteria on 7-point scales with bipolar/antonym adjectives s
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!