1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
8

Aaron has $0.70 worth of nickels and dimes. He has a total of 8 nickels and dimes altogether. By following the steps below, dete

rmine the number of nickels, x,x, and the number of dimes, y,y, that Aaron has.
Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
3 0

Answer:

  There are 2 nickels and 6 dimes.

Step-by-step explanation:

Nickels:  x

 Dimes:  y

Constraints:

  0.05x + 0.10y = 0.70

   x + y = 8                   ===>  -0.05 * (x + y = 8)  ===>   -0.05x - 0.05y = -0.4

Add the two equations to eliminate x variable:

  0.05x + 0.10y = 0.70

 -0.05x - 0.05y = -0.4

_________________

                0.05y = 0.3         ===>    y = 6

Substitution to find x:

  x + y = 8

  x + 6 = 8

  x = 2

There are 2 nickels and 6 dimes.

You might be interested in
Help with this one its 1 problem
Rainbow [258]

Answer: Alberto caught up to Omar after 6 seconds, when Alberto had to run 54 meters.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Joe snore weighs 195 pounds. Every year his weight increases by 3 pounds. What will he weigh next year
marin [14]
He will weigh 198 lbs. you add 3 lbs to his original weight for each year.
7 0
3 years ago
Suppose a bank customer’s savings account balance grows at a steady rate. Which type of function would best represent the balanc
elena-s [515]

Answer:

A) Linear function

Explanation:

grows at a steady rate.

7 0
3 years ago
A sixth-grade student bought three cans of tennis balls for $4 each. Sales tax for all three cans was $.95. Write an expression
Helga [31]
Y = 4x + .95     is the equation I got
8 0
3 years ago
1 hour job costs $90<br> A 3 hour job costs $210 <br> What is the initial amount and hourly rate
LekaFEV [45]

Step-by-step explanation:

i+h=90

i+3h=210

so 2h=210-90=120

h=60

and i=90-60=30

so initial amount is $30 and hourly rate is $60

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the relationship between the 6s in 66,0472
    12·1 answer
  • How do I solve this?​
    10·1 answer
  • Evaluate |-5| <br><br> A) -5 <br><br> B) 5
    10·2 answers
  • Does anyone actually write class notes during online classes??
    5·2 answers
  • Point A(4,2) is translated according to the rule (x,y)-&gt; (x+1, y-5) and then reflected across the Y-axis.
    13·2 answers
  • Find the height of the cone. Round your answer to the nearest whole number.
    15·1 answer
  • I need help solving this. Help!!!!!
    9·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!
    11·2 answers
  • Find the slope (5,9) and (3,-7)
    10·1 answer
  • A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!