ANSWER:
$9.0.
Each person will owe $9.0.
STEP-BY-STEP SOLUTION:
Total amount of people:
= 3
Total bill:
= $31.84
Discount off total bill:
= 15%
Total bill after discount:
= 31.84 × ( 100% - 15% )
= 31.84 × 85%
= 27.064
Total bill after discount split evenly / Amount each person will owe:
= 27.064 ÷ 3
= 9.0213 ( 3 repeater )
= $9.0 ( rounded to the nearest tenth )
The correct answer to this question is that the cheetah can run 369,000
feet per hour. We can work this out in the following way:
One mile equals 1760 yards
In feet that is 3 x 1760 or 5,280
So Feet per hour will be 5280 x 70 or
369,600 feet per hour.
Answer:
2
Step-by-step explanation:
8 x 2 = 16
4 x 2 = 8
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
The graph on the top right would represent a function. A function line on a graph includes one line going in one direction. It's not 2 lines, its not just dots either and it definitely isn't in a square because, as I said, it goes in ONE direction. Hope this helped!