1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
8

Can someone help me figure out what 40% of 65 is?​

Mathematics
2 answers:
Akimi4 [234]3 years ago
7 0

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Convert 40% to a decimal

40% = 0.4

Multiply 0.4 with 65

0.4 • 65 = 26

40% of 65 is 26

marysya [2.9K]3 years ago
6 0

is/of=%/100

x/65=40/100

100x=40*65

100x=2600

100x/100=2600/100

x=26

40% of 65 is 26

You might be interested in
Holly and her 2 brst friends go to dinner. Their total bill is 31.84. They use a coupon for 15% off the total. If they split the
Tresset [83]
ANSWER:

$9.0.

Each person will owe $9.0.

STEP-BY-STEP SOLUTION:

Total amount of people:
= 3

Total bill:
= $31.84

Discount off total bill:
= 15%

Total bill after discount:
= 31.84 × ( 100% - 15% )
= 31.84 × 85%
= 27.064

Total bill after discount split evenly / Amount each person will owe:
= 27.064 ÷ 3
= 9.0213 ( 3 repeater )
= $9.0 ( rounded to the nearest tenth )
6 0
3 years ago
A cheetah can run 70 miles per hour.What is this speed un feet per hour
Debora [2.8K]
The correct answer to this question is that the cheetah can run 369,000 feet per hour. We can work this out in the following way:
One mile equals 1760 yards
In feet that is 3 x 1760 or 5,280
So Feet per hour will be 5280 x 70 or
369,600 feet per hour.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quadrilateral ABCD is dilated about the origin into quadrilateral EFGH
olga nikolaevna [1]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8 x 2 = 16

4 x 2 = 8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents a function?
valina [46]

The graph on the top right would represent a function. A function line on a graph includes one line going in one direction. It's not 2 lines, its not just dots either and it definitely isn't in a square because, as I said, it goes in ONE direction. Hope this helped!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Item 6 Your friend earns $10.50 per hour. This is 125% of her hourly wage last year. How much did your friend earn per hour last
    10·1 answer
  • Given the information w= 4 inches and h=7 inches, find two ways to evaluate 2w + 2h
    6·1 answer
  • Find the equation of the line perpendicular to y=2x-6 that passes through the point (1,5). If possible, write the equation in sl
    8·1 answer
  • Which statement is correct? (Photo)
    5·1 answer
  • The ratio of men to women in a certain factory is 3 to 4. There are 216 men. How many workers are there ?
    8·1 answer
  • Finance literacy I want to withdraw 400.00 for 9 years at 8%. How much do I need to deposit
    8·1 answer
  • Drop your ig's i need new friends ( high schoolers only)
    8·1 answer
  • Pls help me with math cinda easy
    10·2 answers
  • #1 need help asap plzzzzzzzzzzzz
    15·1 answer
  • Help me please solve for x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!