1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
7

Find two consecutive even integers such that four times the first plus three times the second is 20

Mathematics
1 answer:
Mila [183]3 years ago
8 0
2 consecutive even integers : x and x + 2

4(x) + 3(x + 2) = 20
4x + 3x + 6 = 20
7x + 6 = 20
7x = 20 - 6
7x = 14
x = 14/7
x = 2

x + 2 = 2 + 2 = 4

so ur first number (x) = 2 and ur second number (x + 2) = 4
You might be interested in
(4.8x10x7) + 6,500,000 what is the value of the expression
Fiesta28 [93]

Answer:

=(48*7) +65*10^5

=((40+8) *7) +65*10^5

=(280+56)+65*10^5

=336+65*10^5

=.336*10^3+65*10^5

=.00336*10^5+65*10^5

=(.00336+65) *10^5

=64.00336*10^5

4 0
3 years ago
If mZDEC = (12x - 3), mZBCE =
kati45 [8]

Answer:

Step-by-step explanation:

12x - 3 = 180 - (7x - 26) supplementary angles

19x = 209

   x = 11

m∠DEC = 12(11) - 3 = 129°

m∠BCE = 7(11) - 26 = 51°

M∠ADE = 129 - 72 = 57°  exterior angle rule

m∠EDB = 180 - 57 = 123° supplementary angles

m∠DBC = 57° corresponding angle to ADE

3 0
2 years ago
In a recent year, 27.2% of all registered doctors were female. If there were 55,900 female registered doctors that year, what wa
xenn [34]

it's B why they need me to write something long the answer is ez B

Step-by-step explanation:

it f common sense

5 0
2 years ago
Help please i have no idea how to do slope intercept form ​
OverLord2011 [107]

Answer:

y=x+4

Step-by-step explanation:

from the graph

7 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the approximate length of segment AC. Math item stem image CLEAR CHECK 5.74 units 8.06 units 11 units 65 units
    8·1 answer
  • Solve for x. Determinants
    12·1 answer
  • there are 200 students in the 7th grade 98% of the students in the greater going on the field trip how many students are going o
    10·2 answers
  • How many solutions does this system have?<br> 3<br> y = x-5<br> -3x+4y=-20
    6·1 answer
  • Which is an irrational number
    8·2 answers
  • 2x+10= 5x-17 hurry is for a test
    8·2 answers
  • Blueberry frozen yogurt costs $0.59 per ounce. How much would 3 ounces cost?
    7·1 answer
  • Emily is training for a 10K race. On day one, she runs for 20 minutes. On day two, she runs for 30 minutes. On day three, she ru
    10·1 answer
  • Express tan M as a fraction in simplest terms.<br> Help please
    5·1 answer
  • Use mathematics to calculate <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20Ilan%20%5C%20ang%20%5C%20asawa%20%5C%20ni%20%5C%20Sheryl%20" i
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!