1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kaheart [24]
3 years ago
10

If the diagonals of a quadrilateral bisectors of equal lengths, then the quadrilateral must be a

Mathematics
2 answers:
umka21 [38]3 years ago
6 0

A square?. This is because all four sides, angles, and segments of the square are perfectly equal.

HACTEHA [7]3 years ago
4 0

A square.


Hope I helped :))

You might be interested in
The sixth grade went to the museum for a field trip. There
chubhunter [2.5K]
28%
Surztisitstoxgztuatisiyxiysits
8 0
2 years ago
I need some DETAILED examples of Dividing Integers! Urgent, pls help ASAP!
vfiekz [6]

Here are some examples:

Integers are positive and negative numbers, but dividing integers are dividing positive and negative numbers:

Remember these rules:

  1. Negative divided by a negative equals a positive.
  2. Negative divided by a positive equals a negative.
  3. Positive divided by a positive equals a positive .

Examples:

  • -4 \div 2 = -2
  • -4 \div -4 = 1
  • 4 \div 2 = 2

Hope this helps!

8 0
3 years ago
How to rename 120,000
EleoNora [17]
One hundred twenty thousand
7 0
3 years ago
PLEASE HELP DUE IN 30 MINUTES!!!
liubo4ka [24]

Answer:

I'm pretty sure the answer to the third question is C

Step-by-step explanation:

We are solving for h(g(x)).

We already know that g(x) is equal to x^2+4.

So know, we can simplify our expression, h(g(x)), to h(x^2+4).

We also know that h(x)=1/x

we simply substitute x for x^2+4, giving us an answer of 1/(x^2+4)

6 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find an equation of the line in the form axplus byequals
    14·1 answer
  • What is the value of x in the equation x – y = 30, when y = 15?
    6·2 answers
  • ethan ate 4/8 of the sandwich.Andy ate 1/2 of the sandwich. the sandwiches were the same size whose sandwich had more equal part
    7·1 answer
  • The area of circle 200mm is diameter approximately how many times greater the the are of a circle40mm in diameter
    9·1 answer
  • Charlotte has 12 t shirts.one fourth of her t shirts are green. How many of charlottes t shirts are green?
    5·2 answers
  • Can someone help me with these problems 5-8 I would appreciate it
    5·1 answer
  • Emma ran 3.86 miles yesterday. Today, she ran 3.82 miles. How far did Emma run all together? miles
    12·2 answers
  • What is the final transformation in the composition of transformations?
    10·1 answer
  • Jasmine wants to use her savings of $1128 to buy video games and music CDs the total price of the music CDs she brought was $72
    15·1 answer
  • What is 4.09 less than 5.6 ??
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!