28%
Surztisitstoxgztuatisiyxiysits
Here are some examples:
Integers are positive and negative numbers, but dividing integers are dividing positive and negative numbers:
Remember these rules:
- Negative divided by a negative equals a positive.
- Negative divided by a positive equals a negative.
- Positive divided by a positive equals a positive .
Examples:
Hope this helps!
One hundred twenty thousand
Answer:
I'm pretty sure the answer to the third question is C
Step-by-step explanation:
We are solving for h(g(x)).
We already know that g(x) is equal to x^2+4.
So know, we can simplify our expression, h(g(x)), to h(x^2+4).
We also know that h(x)=1/x
we simply substitute x for x^2+4, giving us an answer of 1/(x^2+4)
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25