Answer:
$10.50
Step-by-step explanation:
First, find the cost of a pound of nuts.
Divide the price by the number of pounds:
60/4
= 15
Calculate the price with the 30% discount by multiplying this by 0.7:
15(0.7)
= 10.5
So, after the discount, a pound of nuts will cost $10.50
12-4y=4-12y
8y=-8
y=-1
the mean of 2,5,8,9,7/6,3,5,1,4, is 4.2
and the mean of 2,5,8,9,76,3,5,1,4, is 5
hope this helps have an amazing day and be safe