1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
10

Nydia bought 1 pizza plus 2 toppings from Papa John's for $11. Ivan bought

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
7 0

Answer:

1.25 Per topping

Step-by-step explanation:

First I looked at nydia and saw she bought 1 pizza just like Ivan but she bought 2 toppings Ivan bought 5 so i subtracted 11$ from 14.75$ and got 3.75$ and i divided that by 3 and got<u> 1.25$</u>

You might be interested in
Whats the value of the 2 in 0.812 and write the underline digit as a fraction.
Snowcat [4.5K]

Answer:

the value of 2 in 0.812 is 2 thousandths/0.002

0.002 = 2/1000

0.812 = 812/1000

3 0
3 years ago
Tom needs $150.00 to buy a stereo. Right now, he has $90.00.
djyliett [7]

Answer:

I think 60.00 is the answer

Step-by-step explanation:

hope you like my answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer. Consider the following system of equations. Use this graph of the system to approximate its solution.
vesna_86 [32]

The approximate solution to the given system of equations, considering the graph, is given as follows:

D. \left(-\frac{13}{4}, \frac{5}{2}\right).

<h3>What is a system of equations?</h3>

A system of equations is when two or more variables are related, and equations are built to find the values of each variable.

On a graph, the solution of a system of equations is given by the intersection between the curves. In this graph, the intersection of the two curves happen close to x = -3.25, y = 2.5, hence the solution is approximated by:

D. \left(-\frac{13}{4}, \frac{5}{2}\right)

More can be learned about a system of equations at brainly.com/question/24342899

#SPJ1

7 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Dave spent 21 minutes completing a race. He walked 9 minutes and jogged the rest. What
nasty-shy [4]
Dave jogged for 9 minuets and walked for 12 minuets
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 10000 more than 46952 and what is the missing<br> number
    6·2 answers
  • 27- 2b greater or equal to - 6
    6·1 answer
  • Convert 35°24` dms to decimal form
    5·1 answer
  • 12 points! The interior angles formed by the sides of a hexagon have measures that some to 720°. What is the measure of angle F?
    8·1 answer
  • Mr. Perkins has \$ 120$120 in a savings account. The annual percentage rate is 4.25\%4.25% compounded monthly. How much will he
    5·1 answer
  • (17V + 4) - (- 4v - 7)​
    9·1 answer
  • The oz of cheese goes with 8 oz of pasta. How much cheese is used for 3 oz of pasta?
    11·1 answer
  • For the line and point on the picture, find a perpendicular line, through the given point. please look at the picture to see the
    7·1 answer
  • Help find initial value for graph PLSSSSSS the dotted points are (0,8) and (16,20)
    13·1 answer
  • Write an equation of the line that represents the arithmetic sequence using point (1, 12).
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!