1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
12

Dylan is 6 years younger than Briana. Briana's age can be represented by x. Write an expression representing Dylan's age.

Mathematics
2 answers:
aliina [53]3 years ago
7 0

Answer:

B) x-6

Step-by-step explanation:

Dylan is 6 years younger so you take away (subtract) from Briana's age (x)

sertanlavr [38]3 years ago
7 0

Answer:

x-6

Step-by-step explanation:

Briana =x

Dylan =x-6

Briana's age is considered more because accoding to the statement Dylan is 6yrs younger so choice a is incorrect because we should subtract 6 from x the explanation x-6 is correct

You might be interested in
Gaston is buying frult at a local grocery store. This table shows the cost per pound of each type of fruit. Match each
yuradex [85]

Answer:

bananas=$12.72

grapes=$9.48

oranges=$5.85

apples=$5.36

Step-by-step explanation:

To find the total cost for each fruit you would multiply the number of fruit by the cost.

bananas=3*4.24=$12.72

grapes=4*2.37=$9.48

oranges=3*1.95=$5.85

apples=2*2.68=$5.36

4 0
3 years ago
Maria cannot remember what she scored on the second test, but she knows that the sum of the three tests is 270. Write and solve
kati45 [8]
88x+92=+270 solve the inequality
4 0
3 years ago
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
3 years ago
there are 6 buses transporting students to a baseball game with 32 students on each bus.each row at the baseball stadium seats 8
quester [9]
Amount of students x  Amount of buses 
= 32 x 6 
= 192 [students]

You need 192 seats since there are 192 students. To find how many rows you need you divide 192 by 8 which gives you 24
 
24 rows of seats are needed for the students


3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jess wants to measure how much water she uses in the shower each morning. She finds
forsale [732]

Answer:

32 gallons of water

Step-by-step explanation:

8 minutes = 480 seconds.

set up a proportion:

1/15=x/480

we have to solve for x:

15x=480

x=32.

Jess uses 32 gallons of water.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a scale factor?
    6·1 answer
  • Solve the radical equation. q-6=sqrt(27-2q). What is the extraneous solution to the radical equation?
    14·1 answer
  • 5x+10=25 Step 1: 5x=155x=15 Step 2: x=3x=3 Step 3: 5\left(3\right)+10=255(3)+10=25 Step 4: 15+10=2515+10=25 Step 5: 25=2525=25 P
    14·1 answer
  • Solve the system using elimination.<br> | 3x – 5y = 7<br> 5x - 2y =-1
    13·2 answers
  • Write Numbera In Standard Form
    11·2 answers
  • Simplify fully. (refer to photo)<br><br> A.<br><br> B.<br><br> C.<br><br> D.
    11·2 answers
  • 1/2 X+4=6, Solve for X
    11·2 answers
  • Isaac and Shonda can rent a canoe for $12 per hour and a mountain bike for $9 per hour. Together, they have $138 to spend. Let c
    9·2 answers
  • List the numbers in order from least to greatest:<br><br> -4, -9/4, 1/2, 3.7,
    8·2 answers
  • For both questions can someone please fill in the missing numbers in the tables thannks!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!