1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
13

Let’s say you have 25 coins in nickels and dimes that add up to 1.65 how many dimes do you have?

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
3 0

Answer:

u can have 21 nickels and 6 dimes      

Step-by-step explanation:                            

                                                                           

                                                                                         

21 nickels = 105 cents = 1.05

6 dimes=60=.60

1.05 plus

60

is

1.65 cents

hope i helped

:/

You might be interested in
What is this??? 28÷7×4=?
Tanya [424]

Answer: 16

Step-by-step explanation: 28÷7=4

                                             4×4   = 16

7 0
3 years ago
Circle the integer(s) that have an absolute value of 11
erik [133]

Answer: shouldn't it be -11?

Step-by-step explanation:

im p sure to find the AV its just like the positive version of a number. Kinda rusty since i did this a long time ago lol

3 0
3 years ago
A radio station installs a vhf radio tower that stands 1500 ft
aleksley [76]
Whats the question u just told us some of the information
4 0
3 years ago
Write the expression 23⁄5 as a radical.
bagirrra123 [75]
The expression of 23/5 is 2.1
5 0
4 years ago
I.5y=2x-5<br> II.5y=4+3x<br> III.5y-3x=-1
Ratling [72]

Answer:

Step-by-step explanation:

the vale of x differs in each situation are we talking AB value

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If you multiply any number by zero, your answer will be
    7·2 answers
  • keith had 81/2 cups of flour. he used 52/3 cups to make bread. how many cups of flour does keith have left?
    9·1 answer
  • A man bought a pair of jeans for $23.00 a shirt for $14.00 and two ties for $7.98 each. What was the total cost of his clothing
    7·2 answers
  • A box of 900 rubber bands costs 6.30 dollars. What is the unit price of the rubber bands
    5·2 answers
  • 1 less than c squared
    13·2 answers
  • Consider the algorithm you designed for today’s activity. Identify two instances where there may be multiple ways to interpret y
    6·2 answers
  • If 30 Coins In Quarters And Dimes Are Worth $4.80, How Many Of Each Coin Are There?​
    13·1 answer
  • Jose has a mask collection. He keeps some in a display case and the rest on the wall. 153 of his masks are on the wall, and 49%
    11·1 answer
  • A boat traveled 27 miles. at this rate how many miles would take in 1/2 hour
    5·1 answer
  • You plan to buy holiday gifts for your coworkers. You want to buy 3 candles that cost $12.32 after tax and 2 packs of stationary
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!