1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
12

16 divided 18 = 3 divided n

Mathematics
2 answers:
slavikrds [6]3 years ago
8 0
18=  3÷n   n = 6 or 6 = n as shown in my equation. Or at least I think it does.
÷3  ÷3
  6  =  n
dedylja [7]3 years ago
7 0
16/18=3/n
8/9=0.88888888 recurring
0.8888888 recurring*3=2 2/3
n=2 2/3
You might be interested in
Solve the soultion .explian please<br> x(2x- 5)=0
AysviL [449]
x(2x-5)=0\iff x=0\ \vee\ 2x-5=0\\\\x=0\ \vee\ 2x=5\\\\x=0\ \vee\ x=\frac{5}{2}\\\\x=0\ \vv\ x=2.5
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The camp director is putting 85 sack lunches in boxes for a picnic. She can fit 8 lunches in each box. She does the division pro
Tom [10]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Because that’s the answer Lol

4 0
3 years ago
The sum of five consecutive integers is 55. Find the integers.​
liubo4ka [24]

Answer:

9, 10, 11, 12, 13

Step-by-step explanation:

(x-2)+(x-1)+x+(x+1)+(x+2) = 55

5x = 55

x = 11

8 0
3 years ago
Find the value of each variable in the parallelogram
Anarel [89]

Answer:

x = 9

y = 15

Step-by-step explanation:

x = 9

y = 15

I'm not sure how to explain this, but one side is equal to its opposite side in a parallelogram.

Hope this helps :)

5 0
2 years ago
Mathswatch Question! Mr Powers checks his electricity bill. Here are his meter readings. New reading: 6538 units, Old reading: 6
Setler79 [48]

Answer:

Cost = 284 x

Step-by-step explanation:

Given

Old = 6245\ units

New = 6538\ units

Required

The cost of units used

First, calculate the number of units used.

Units = New - Old

Units = 6538 - 6254

Units = 284

Next, multiply the units used by the cost per units,

Since the cost per unit is not given, we assume that it is x.

So, the total cost is:

Cost = Units * Cost\ per\ units

Cost = 284 * x

Cost = 284 x

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the standard form of 1.46e-6
    10·2 answers
  • Please help again!! ASAP
    13·1 answer
  • Solve for x<br> x^3 = - 125
    6·1 answer
  • The dot plot below shows the number of toys 21 shops sold in an hour:
    11·1 answer
  • bob has 64 cups. could he distribute them into 6 equally in stacks and not have any left over? Explain
    9·1 answer
  • What is the Measure of &lt;1? A.53 b.137 c.47 d.43
    10·1 answer
  • Relflect the shape in the mirror line
    11·1 answer
  • Pls help with this math question
    8·2 answers
  • Is -3/4 greater than -0.25
    7·2 answers
  • find the angle between vectors a =(1,2) and b = (1,-1/2). Brainliest for correct answer. Look at photo.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!