1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
9

For the past 15 years you have been depositing $700 per month in the PIMCO bond fund, and you have now transferred your current

balance to the Vanguard bond fund, where you plan to continue depositing $700 per month until you retire in 20 years. How much can you anticipate having in the investment when you retire
Business
1 answer:
madam [21]3 years ago
7 0

Answer:

To determine the total amount of money that I will have in my account at the time of my retirement, we must consider the total amount paid into the PIMCO account during the last 15 years, and add to this value the potential amount to be paid in the next 20 years in the Vanguard account.

Thus, during the previous 15 years, I have deposited 700 dollars per month in my PIMCO account, with which I have a cumulative total of $ 126,000 (700x12x15). Also, I will potentially deposit another $ 168,000 (700x12x20) in the Vanguard account for the next 20 years.

Therefore, over the 35 years of savings, once the time has come to retire, I will have $ 294,000 in my retirement investment.

You might be interested in
You are the vice president of a computer sales company. You could save significant money by firing one of two employees who serv
patriot [66]

Answer:

I would fire Gary.

Explanation:

Even if Gary has a better sales record, he seems to be unable to keep good personal relationships, both with coworkers and clients. This in the long-run could become more problematic and lead to a decline in sales record, and also, a decline in other areas.

Brenda, on the other hand, needs to improve her sales record, but she has strong interpersonal skills that give her an advatange. It is easier to teach a person how to sell than how to be a well-mannered person, therefore, in theory, if should not be so difficult to help Brenda reach higher sales.

8 0
3 years ago
On January​ 1, 2024, Tyson Manufacturing Company purchased a machine for $41,100,000. ​Tyson's management expects to use the mac
denis23 [38]

Answer:

Annual depreciation= $5,865,714.29

Explanation:

Giving the following information:

Purchase price= $41,100,000

Salvage value= $40,000

Useful life in hours= 28,000

<u>To calculate the depreciation expense for 2024, we need to use the following formula:</u>

Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in hours]*hours operated

Annual depreciation= [(41,100,000 - 40,000) / 28,000]*4,000

Annual depreciation= $5,865,714.29

7 0
3 years ago
A The management of Gresa Inc. is reevaluating the appropriateness of using its present inventory cost flow method, which is ave
Zepler [3.9K]

Answer:

Gresa Inc.

Comparative Condensed Income Statements for 2017

under FIFO and LIFO.

                                                                  <u>  FIFO                               LIFO</u>

Sales                                                          1176450                    1176450

Cost Of Goods Sold                                 660,400                    657, 200

Gross Profit                                               516050                    539,500

Operating  Expense                                  $ 150,000               $ 150,000

Income before Tax                                      $ 366,050             $ 389500

Income Tax  (30%)                                       <u> $ 109815                  $ 116850</u>

<u>Net Income                                                     $  256235  $272650</u>

<em><u>Working :</u></em>

<em><u>Fifo Cost of Goods Sold= $ 10,000 +  $168,000 +  $ 150,000+ 156,000 + 176,400= </u></em>

<em><u>Lifo Cost of Goods Sold= $ 224,000 + 156,000+  $ 150,000+127,200</u></em>

Purchases were made quarterly as follows.

Quarter     Units         Unit Cost        Total Cost

1               70,000       $2.40             $168,000

2             60,000        2.50               150,000

3             60,000         2.60              156,000

4             80,000          2.80               224,000

                270,000                            $698,000

Inventories    Beginning (5,000 units)    $10,000          

Total net sales (253,000 units)  $1,176,450

Ending (22,000 units)

Total cost of goods purchased (270,000 units) 698,000

3 0
3 years ago
Which phrase describes the substitution effect?
finlep [7]
I think it is 
<span>D.)substituting existing technology with a new technology to produce more goods
I hope this helps </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vaughn Manufacturing started business in 2012 by issuing 209000 shares of $21 par common stock for $28 each. In 2017, 25500 of t
marshall27 [118]

Answer:

A. $153,000

Explanation:

The Journal Entry is shown below:-

Property Dr,                                          $1,173,000

          To Treasure stock                     $1,020,000

           To additional paid-in-capital    $153,000

The computation is given below:-

For Property

= 25,500 × $46

= $1,173,000

For Treasure stock

= 25,500 × $40

= $1,020,000

For Additional paid-in-capital

= $1,173,000 - $1,020,000

= $153,000

6 0
2 years ago
Other questions:
  • As discussed in the narrated power point presentation on groups and teams, _____________ is one of the most important advantages
    13·1 answer
  • In your own words explain two functions of a public protector
    10·1 answer
  • A period of economic stability began in the 1980s. In 2001, prices began to increase. In 2007, an economic crisis caused prices
    8·2 answers
  • Porter’s five forces model assumes all of the following EXCEPT Select one: a. organizational decision makers are rational and co
    5·1 answer
  • Miscavage Corporation has two divisions: the Beta Division and the Alpha Division. The Beta Division has sales of $310,000, vari
    7·1 answer
  • sam bought 6 cookies from a bake sale for $3.00. how much did each cookie cost? how much would it cost to buy 10 cookies?
    14·2 answers
  • Products, then producers make__
    7·1 answer
  • Wer More Is Less Quiz (This will be graded)
    14·1 answer
  • Elegant Limited sells restored classic cars. Most of its customers are private buyers who buy cars for
    9·1 answer
  • Which of these is an official policy act of government against each other?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!