1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
10

a college student purchased 10 posters for her dorm room but she only has space to hang six of them. how many specific ways can

students arrange and hang these six posters on her wall
Mathematics
2 answers:
Alex Ar [27]3 years ago
4 0
151,200 ways she could do it
Nookie1986 [14]3 years ago
3 0
As in the given question, arrangement is involved so we use permutation to this problem.
As, 10 posters are available but we arrange only 6 of them
So,
                                    10P6=151200 ways  
You might be interested in
Can someone help me please !! I’m so confused Thank you
sergiy2304 [10]

Answer:

I have no idea if this would be right but I am guessing (for the 1/5 one) if you put 5 different colored marbles in a container and wanted to pull out a red one. You can also do this for the 1/10 one just use a different object.

5 0
3 years ago
Graphing functions - Alg2: Can someone please explain how to get from -x{2} + 4x - 1 to y? I'm having trouble figuring out how t
UkoKoshka [18]
You need to graph it. that is how you find y
6 0
3 years ago
What is the GCD of 18 and 48
JulijaS [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

So the greatest common factor 18 and 48 is 6.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy 1.75 pounds of apples and 2.05 pounds of oranges. Apples and oranges sell for the same price per pound. The total​ cost,
dlinn [17]

Answer:

1.75c+2.05c=4.18\\\\Per\ pound\ cost=c=\$1.1

Step-by-step explanation:

Cost\ of\ per\ pound\ apple=Cost\ of\ per\ pound\ oranger=c\\\\

Cost of Apples:

Amount\ of\ apples=1.75\ pounds\\\\Cost\ of\ apples=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ apples=1.75\times c\\\\Cost\ of\ apples=1.75c

Cost of oranges:

Amount\ of\ oranges=2.05\ pounds\\\\Cost\ of\ oranges=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ oranges=2.05\times c\\\\Cost\ of\ oranges=2.05c

Total cost:

Total\ cost\ of\ fruits=cost\ of\ apple+cost\ of\ oranges\\\\Total\ cost\ of\ fruits=1.75c+2.05c\\\\After\ coupon\ cost=\$ 3.43\\\\ Original\ cost=After\ coupon\ cost+coupon\ amount\\\\ Original\ cost=3.43+0.75=4.18

1.75c+2.05c=4.18\\\\3.8c=4.18\\\\c=\frac{4.18}{3.8}\\\\c=1.1\\\\Per\ pound\ cost\ of\ fruits=\$1.1

4 0
3 years ago
HELP ME TVT I beg you (answer by yes or no)
aliya0001 [1]

Answer:

1:yes 2:no 3:no 4:yes

Step-by-step explanation:

3*2=6 for the numerators

4*5=20 for the denominators

you can simplify this to make it 3/10 ✔️

2*5-10 for the numerators

6*5=30 for the denominators

you can simplify this to make it 1/3 ❌

1*1=1 for the numerators

10*5 for the denominators

you can turn this into 1/50 ❌

1*3=3 for the numerators

2*5=10 for the denominators

you can turn this into 3/10 ✔️

hope this helps! have a nice day! :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2,5,8,11,14 write down in terms of n , an expression for the nth term for this sequence
    10·1 answer
  • The area of a triangular block is 64 in.². If the base of the triangle is twice the height how long are the base and the height
    14·1 answer
  • I need help plz .........................
    5·2 answers
  • 3 + 2x + 7 = −3x − 9 solve and show the work
    5·1 answer
  • A random survey of 100 students asked each student to select the most preferred form of recreational activity from five choices.
    9·1 answer
  • If 64x=82, what is the value of x?<br> Round your answer to three places.
    9·1 answer
  • HELP! I AM TIMED!!
    8·1 answer
  • May someone pleeeease help me
    7·2 answers
  • If LM = 7 and LN 7 and LN = 18, what is MN?​
    10·1 answer
  • Please help due soon please and thank you
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!