1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
14

(x+3)(x+4) plz show your work

Mathematics
2 answers:
Molodets [167]3 years ago
8 0
X + 3 = 3x
x + 4 = 4x
vesna_86 [32]3 years ago
5 0
Lets do FOIL (first,outside,inside,last)

(x + 3)(x + 4)
F.....multiply first terms in each set.....x * x = x^2
O...multiply outside terms in each set...x * 4 = 4x
I...multiply inside terms in each set....3 * x = 3x
L...multiply last terms in each set....3 * 4 = 12

put them together....x^2 + 4x + 3x + 12.....combine like terms....
x^2 + 7x + 12 <===
You might be interested in
Your Numbers are; 25, 75, 50, 1, 9, 3 and your Target is 386 How do i get to 386 using only these numbers once and I can use Sub
GuDViN [60]

Answer:

You must order the operations  in the way that it unfolds in the explanation;:

Step-by-step explanation:

(25 x 9) +75 + 50+ 9 x ( 3 + 1)

When performing the operations we have the following results:

(25 x 9) =225 +75= 300+50 = 350+9 = 359 x (3+1 )

Now we must solve the following: 359 x (4) = 386

8 0
3 years ago
What are the zeros of f(x) = x2 - x - 20?
sattari [20]

Answer:

(-4,0) and (5,0)

Step-by-step explanation:

Factor.

f(x) = x^2 -x - 20

Factors of -20 that when are added they equal -1

-5 and 4

(x-5) (x+4)

x=5 and x=-4

5 0
3 years ago
jennas mom is making hair bows for the basketball team. it takes 39 inches of ribbon to make each bow. how many yards of ribbon
AfilCa [17]

Answer: Jennas will nedd 351 inches of ribbon to make 9 bows

Step-by-step explanation:multiply 39 and 9

6 0
4 years ago
I need to know what x equals. <br> HELP!!!!
SSSSS [86.1K]

Answer:

X=4

Step-by-step explanation:

4*4=16+7=23

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Real world situation for 834+14s&gt;978-10s
liraira [26]
834+14s=848>978-10s=968

a real life situation for that could be like how many apples 848apples/968total
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the midpoint between... 0 and 88
    11·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Find the circumference of the circle in terms of it.​
    6·1 answer
  • Andrea and her friends love cake. Andrea has two cakes. Each of her friends will eat 2/3 of a cake. How many friends can Andrea
    11·2 answers
  • 8/24+1/8z=1/3 solve <br>​
    10·2 answers
  • Identify which line from the graph the following right triangles could lie on.
    7·1 answer
  • What is the value of n if 3/5 of n is 12
    7·2 answers
  • Someone plz help me!!!!
    15·1 answer
  • You bought the new PS5 and 4 games for $660. the PS5 cost $499 and each game cost the same amount. Write an equation that can be
    7·1 answer
  • Subtract the rational expression 1/x^2-x-6 - x/x+2.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!