1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
13

Use the associative property to identify which expression is equal to (10) (5x)(7)

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]3 years ago
6 0

Answer:

(10·5)(x·7) is correct

You might be interested in
What is 2/5 simplified?
zmey [24]
2/5 van not be simiplified because 2 and 5 dont have a common factor lower than them
4 0
3 years ago
Find the volume of a cylinder that has a radius of 11 m and a height of 9 m.
hjlf

Answer:

The volume would be 3,421.19m

7 0
2 years ago
What happens to the value of the expression \dfrac5x+5 x 5 ​ +5start fraction, 5, divided by, x, end fraction, plus, 5 as xxx de
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

It increases

Step-by-step explanation:

(5/x) + 5

As x decreases, 5/x increases.  So the expression increases.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 chefs can prepare a meal for 536 people in
katovenus [111]
737 people I’m pretty sure
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL MARK BRAINLIEST NEED IT ASAP
    7·2 answers
  • 17/12 + 7/12 simplify and write the answer as a whole number.
    12·1 answer
  • A pound of chocolate costs 8 dollars. Kelsha buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Keisha pays.
    13·1 answer
  • Hello someone please help !! Will mark brainliest
    6·1 answer
  • How can i put 7.208 multiply 10 square -9 in standard form
    14·1 answer
  • The cost of five squash and two zucchini is $1.32. Three squash and one zucchini cost $.75 find the cost of each vegetable
    14·1 answer
  • Can someone help me on question 9 & 10. One Is just fine. Thank you
    15·1 answer
  • Your classmate wants you to check her work. She is working on a math question that asks her to determine the slope of a line giv
    13·1 answer
  • Write each fraction as a decimal. Use bar notation if necessary<br> 3/11
    12·2 answers
  • Need help with number 2 please!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!