1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
8

Plz help ill rate you

Mathematics
1 answer:
Lena [83]3 years ago
4 0

Answer:

The only correct statement is the first one

because the product of a number greater than 1 and another positive number always makes the second number greater than its original value

:)

You might be interested in
Can someone help me please
____ [38]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4×-12

Answer is letter A

hope it help^^

6 0
2 years ago
3) What is the greatest common factor of 5x7, 30x4, and 10x3?
saveliy_v [14]
30 is the greatest common factor I think
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help much needed here
Reil [10]
Hello : let  A(-1,5)    B(5,-4)<span>
<span>the slope is :   (YB - YA)/(XB -XA)
                       (-4-5)/(5-(-1)) =-9/6 = -3/2</span></span>
8 0
2 years ago
Andrea runs a fruit store. She started Sunday with 20 cherries in stock. During the day, she sold 17 cherries and got a shipment
weqwewe [10]

Answer:

Um.

Step-by-step explanation:

Could you give an example of what? Or no.?

3 0
2 years ago
Ruden bought 6 new books for his collection, increasing his collection by 12%. How many books did he have before his purchase?
forsale [732]

Answer:

he had 44 books before he bought those 6

Step-by-step explanation:

If you multiply 6 times 2 it is 12, which means if you take away 12 from 100 that is 88. if you divided 88 by 2 (the same thing you did to the 6 to make it 12%) that would be 44.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A(t)=934(1/2)t/30 for 20 years and 100 years
    9·1 answer
  • A pound of fertilizer cover 45 square feet of lawn Vivian bulgakov's lawn measures 8666.7 square feet how much fertilizer to the
    10·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • Please answer question 10
    14·1 answer
  • 75 points
    11·1 answer
  • He stem and leaf plot shows the number of calories in one serving for 12 different snack foods.
    9·2 answers
  • $12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​
    10·2 answers
  • How many more unit tiles must be added to the function f(x)=x2−6x+1 in order to complete the square?
    15·1 answer
  • F(x) = x + 2 and g(x) = x2 – 4<br> What is (fºg)(x)?<br> x² –2<br> x² + 4x<br> x² + 4x-2
    8·1 answer
  • How do you stop a skunk from smelling?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!