At a local store, kelly and martin bought some notebooks and pencils. Kelly bought 4 notebooks and 25 pencils for 16.71. Martin
bought 6 notebooks and 20 pencils for 21.74 what is the cost of 1 notebook and 5 pencils
1 answer:
Let n = cost of 1 notebook
Let p = cost of 1 pencil
Then,
3n + 4p = 8.5
5n + 8p = 14.5
You can solve for one variable in terms of the other and then substitute into the remaining equation.
3n + 4p = 8.5
+ 5n + 8p = 14.5
Multiply the top equation by -2 so that the p-containing terms cancel each other out:
-2(3n + 4p = 8.5)
+ 5n + 8p = 14.5
-n + 0 = -2.5
So after dividing both sides by -1, we see that n = $2.5. Plugging into the first equation gives p = $0.25.
3n + 4p = 8.5
5n + 8p = 14.5
You might be interested in
Answer: It would be 6 inches wide.
Step-by-step explanation: Well two thirds of 12 in. is 8in. So two thirds of 9in. would be 6 inches.
$96(2 payments) = $192
$192/(12 months) = $16 per month (she should set aside)
Answer:
C. no solution
Step-by-step explanation:
The answer is 4
I used the Safari calculator, so I really hope this is right. Best of luck to you
Answer:
Step-by-step explanation: