1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
4 years ago
8

Matthew is 5 years older than twice the age of his sister. If Matthew is 13, how old is his sister? 3 4 9 31

Mathematics
1 answer:
Zepler [3.9K]4 years ago
4 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

first take away the 5 years (13-5=8)

then divide it by 2 (8÷2=4

You might be interested in
The ratio table shows the depths of water in a fish tank for different numbers of gallons. Find the unit rate in inches per gall
pshichka [43]
How dos3es it want it in decimsal form there are a couple ways in decimal form at list i was tought
7 0
3 years ago
You go shopping at a local department store with your friend and cousin. You buy one pair of jeans, four pairs of shorts, and tw
VashaNatasha [74]

Answer: Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

Step-by-step explanation:

Let x= cost per pair of jeans

y = Cost per pair of shorts

z= cost per shirt.

For you, total cost = x+4y+2z= 84

For your friend,  total cost = 2x+y+3z=76

For cousin, total cost = x+2y+z= 52

Required system:

x+4y+2z=84\ (i)\\ 2x+y+3z=76\ (ii)\\ x+2y+z=52\ (iii)

from (i), x=84-4y-2z    (*)

put this in (ii) and (iii) we get

2\left(84-4y-2z\right)+y+3z=76\\\Rightarrow\ -7y-z+168=76\ (iv)\\\\ 84-4y-2z+2y+z=52\\\Rightarrow\ -2y-z+84=52 \ (v)

from (iv), y=-\frac{z-92}{7}\ (vi)

\mathrm{Subsititute\:}y=-\frac{z-92}{7}\ \text{in}\ (v)

-2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z+84=52\\\\\Rightarrow\ -2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z=-32\\\\\Rightarrow\ -\frac{5z}{7}-\frac{184}{7}=-32\\\\\Rightarrow\ -5z-184=-224\\\\\Rightarrow\ -5z=-40\\\\\Rightarrow\ z=8

\mathrm{Subsititute\:}z=8\text{ in (vi)}

y=-\frac{8-92}{7}\\\\\Rightarrow \ y=12

\mathrm{Subsititute\:}z=8,\:y=12\text{ in (*)}

x=84-4\cdot \:12-2\cdot \:8\\\\\Rightarrow\ x= 20

Hence, x= 20, y= 12 , z=8

So, Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

7 0
3 years ago
Unit rate of $42 for 3 books
HACTEHA [7]
I think it would be $14 per book
3 0
4 years ago
An accident at an oil drilling platform is causing a circular oil slick. The slick is 0.07 foot thick, and when the radius of th
ololo11 [35]

Answer:43.54 ft^3/min

Step-by-step explanation:

Given

Thickness of oil slick=0.07 foot

radius of slick=110 ft

\frac{\mathrm{d} r}{\mathrm{d} t}=0.9 ft/s

Let V be the volume of oil slick

so, V=0.07\pi \cdot r^2

rate of oil flowing is

\frac{\mathrm{d} V}{\mathrm{d} t}=0.07\times 2\pi \cdot r\frac{\mathrm{d} r}{\mathrm{d} t}

\frac{\mathrm{d} V}{\mathrm{d} t}=0.07\times 2\pi \times 110\times 0.9=43.54 ft^3/min

7 0
3 years ago
I don’t even know the answer to this one plz help me
Yuki888 [10]

Answer:

divide both sides by 4/9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help, with solving rational equations! I am no good at it :( Solve for x: 2 over 5 plus 3 over 5 x equals quantity x plus 5 over
    13·1 answer
  • in 1950 the use of coal in the us was 114.6 million tons. the use of coal has decreased by 6.6% per year since then. estimate th
    9·2 answers
  • A polygon has vertices A(1,1), B(1, 4), C(4, 4). This figure is dilated by a factor of 3 and center of dilation (-1, 4). Find th
    11·1 answer
  • An alloy consists of nickel, zinc, and copper in the ratio 2:7:9. How many pounds of nickel have to be used to create alloy that
    12·1 answer
  • A car rental company rents a car for $52 per day and $0.15 per mile .whats the rental fee for a car thats rented for 3 days and
    6·2 answers
  • Michelle draws a card from a standard deck of 52 cards. She replaces the card and draws a second card. What is the probability t
    15·2 answers
  • Which of the following polynomials are quadratic
    14·1 answer
  • Round 824.0472 to the nearest hundredth.
    14·1 answer
  • Solve the following
    10·1 answer
  • Johns family has $12 to spend after buying tickets to the Aquarium. Parking costs $3 an hour.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!