Answer:
1) Wallmart
2)16 Oz
3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.
4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.
Step-by-step explanation:
You divide the price by size.
Exaple:
3.99/12
Answer:
32w + 24v - 48
Step-by-step explanation:
- 8(- 4w - 3v + 6) ← multiply each term in the parenthesis by - 8
= 32w + 24v - 48
Your answer would be option C because the red is 36 and the blue is 27 which added together equals 63
Answer:
20.61952
Step-by-step explanation:
hope it helps
Answer:
55 degrees
Step-by-step explanation:
All angles in a triangle must equal 180 degrees when added together
They provide you with 2 angles 35 degrees and 90 degrees
So, you add 35 + 90 = 125
So you know that the 2 angles they give you equal 125 degrees
Now, you subtract 180 - 125 = 55
So the missing angle is 55 degrees