The second. Hope that helps.
The correct answer to this question is B.
3x - 2y = 1
2x + 2y = 4
Add the second equation to the first
5x = 5
2x + 2y = 4
Divide the first equation by 5
x = 1
2x + 2y = 4
Subtract the first equation from the second
x = 1
x + 2y = 3
Subtract the first equation from the second again
x = 1
2y = 2
Divide the second equation by 2
x = 1
y = 1
<h3>
So, the solution is x = 1 and y = 1 {or: (1, 1)} </h3>
OK for this question you need to find out how many more post are needed. If you look at the diagram it shows that one side is 50 feet. Now there are two sides that will need post, because the barn side need no more. Now if there are two side both 50 feet, and you need a post every ten feet. How many posts are needed?
Answer:
$0.48
Step-by-step explanation:
$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.