1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
3 years ago
5

Which statement is true? Lisa has one and four twelves cups of grapes. Dawn has one and eleven twelves cups of grapes. Together

they have two and seven twelves cups of grapes. Rachel has one and seven fifteenths cups of chocolate chips. Maya has eight fifteenths of a cup of chocolate chips. Rachel has ten fifteenths of a cup more chocolate chips than Maya. George has twi and five tenths cups of milk. Raymond has one and three tenths cups of milk. George has eight tenths of a cup more milk than Raymond. Gavin has one and thirteen fourteenths buckets of water. Daven has one and three fourteenths buckets of water. Together they have three and two fourteenths buckets of water.
Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
8 0

Answer:

The fourth one:  Gavin has one and thirteen fourteenths buckets of water. Daven has one and three fourteenths buckets of water. Together they have three and two fourteenths buckets of water.

Step-by-step explanation:

Gavin = 1 13/14

Daven = 1 3/14

1 13/14 + 1 3/14 = 2  16/14

2 16/14 = 3 2/14 = three and two fourteenths

You might be interested in
At an amusement park, a group of 154 people wants to ride the roller coaster. If each car on the roller coaster holds 9 people,
Vsevolod [243]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

you simply divide 154 by 9, get around 17.1. 17 is the closest whole number answer, so 17*9 is 153.

do 154-153, you get 1.

not the best explaination but i hope it helps.

6 0
3 years ago
Suppose that 24 inches of wire costs 96 cents.
Alexxx [7]
At the same rate, 31 inches of wire will cost 124 cents.

3 0
2 years ago
Miguel plans to make milkshakes for a party. The grocery store only sells four sizes of milk at
Ivanshal [37]
2 gallons is the correct answer because of using multiplication make my answer the brainliesr
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the slope of the line that passes through the points (-4, 6) and (0,4).
gavmur [86]

Answer:

B.) m=-\frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

use the slope rule

\frac{rise}{run} \\\\\\frac{y2-y1}{x2-x1}

Fill in values

\frac{4-6}{0-(-4)}

Simplify

\frac{-2}{4}\\-\frac{2}{4}

Simplify further

m=-\frac{1}{2}

Done.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite 3* = 243 as a logarithmic equation.
soldi70 [24.7K]

Answer:

log₃(243) = x

Step-by-step explanation:

3^x = 243

Rule: a^x = b -> logₐ(b) = x

log₃(243) = x

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the length of the hypotenuse of the triangle?
    8·2 answers
  • Mary had 34 baseball cards in his collection
    9·1 answer
  • 21x + 7 In distributive property
    11·1 answer
  • A bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. The bat costs a dollar more than the ball. How much does the ball cost?
    15·2 answers
  • How many solutions does this equation have?
    10·1 answer
  • -7 (-1-m)????????????????????
    13·1 answer
  • I need urgent help plz
    5·2 answers
  • Find the second derivative of the function P(t) =(2t+4)/(t+1)
    8·1 answer
  • Aplumber charges a $75 flat fee for jobs lasting up to an hour and $30 for each hour of labor after the first hour. Which
    14·1 answer
  • If I get a bill at restaurants for $17.25
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!