1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
3 years ago
15

A package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks

Mathematics
2 answers:
belka [17]3 years ago
7 0
You can say :  6/35.34 = 1/ ? ⇒ ? = 35.34 ÷ 6 = 5.89$ the unit price of socks :))
i hope this be helpful 
* happy new year * 
goldenfox [79]3 years ago
5 0
To find the unit price we need to divide the amount of money the item cost by the amount of items we have. Lets do it:-

35.34 ÷ 6 = <span>5.89
1 pair of socks cost $5.89.

CHECK OUR WORK:-

5.89 </span>× 6 = <span>35.34.
We were RIGHT!!

So, 1 pair of socks costs $5.89.

Hope I helped ya!! </span>
You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
kondaur [170]

Answer: A. profit of $4500

<u>Step-by-step explanation:</u>

    r(x) = x² + 6x + 10

  - <u>c(x) = x² - 4x + 5</u>

(r - c)(x) =     10x + 5


(r - c)(4) = 10(4) + 5

           =  40 + 5

           = 45

(r - c)(x) represents the profit (in hundreds of dollars) in x months

(r - c)(4) represents the profit (in hundreds of dollars) in 4 months

So, the new store will have a profit of $4500 in 4 months

3 0
3 years ago
a company charges a shipping fee that is 4.5% of the purchase price for all items at ships.what is the fee to ship an item that
Pavlova-9 [17]

Answer:

The answer is $2.52.

Step-by-step explanation:

56 x .045= $2.52

6 0
3 years ago
What is the area in square feet of the ceilling​
yan [13]
That would be a 120 Square Feet.

Use the length of one side of the ceiling, which is 12, and then use the other side that is 10. The ten feet comes from the floor. think of it in 2-Dimensional
8 0
2 years ago
A candle factory made 534,449 candles one month. To the nearest ten thousand, about how many candles did the factory make?
olganol [36]
530,000 candles were produced by the factory (rounded of course!) in that month.

Hope this helps!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help! In order to get 40 points! Please answer asap thank you !
Umnica [9.8K]

Answer:

I think it's the lightning bolts and moons

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve x in 3x+2+5x=4(2x-1)+x<br> Step by step explanation please ❤️
    9·1 answer
  • Which of the following is not a zero of f(x) = (x2 - 4x + 4) (x2 + 3x - 10) = 0
    11·1 answer
  • Please help I will mark brainlist if correct
    15·1 answer
  • Use the net to find the surface area of the square pyramid. A) 210 in2 B) 320 in2 C) 420 in2 D) 450 in2
    14·1 answer
  • Solving the right triangle ‼️ (Round to the nearest tenth) can someone help me find A,a, and b❓
    10·2 answers
  • What are the side lengths of an equilateral triangle with a perimeter of 8 1/4?
    13·1 answer
  • I don't understand plz help out
    8·1 answer
  • Can someone show me the steps to solve this I will give u a Brainly crown (10points)
    6·1 answer
  • Please show the working and answer. you can take a picture for the working.
    9·1 answer
  • The top of a mountain at its highest point is 13, 385 feet above sea level. Give this height in miles to the nearest
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!