1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
4 years ago
15

A package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks

Mathematics
2 answers:
belka [17]4 years ago
7 0
You can say :  6/35.34 = 1/ ? ⇒ ? = 35.34 ÷ 6 = 5.89$ the unit price of socks :))
i hope this be helpful 
* happy new year * 
goldenfox [79]4 years ago
5 0
To find the unit price we need to divide the amount of money the item cost by the amount of items we have. Lets do it:-

35.34 ÷ 6 = <span>5.89
1 pair of socks cost $5.89.

CHECK OUR WORK:-

5.89 </span>× 6 = <span>35.34.
We were RIGHT!!

So, 1 pair of socks costs $5.89.

Hope I helped ya!! </span>
You might be interested in
Degree 3 polynomial with zeros 4, 6, and -2.
hjlf

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

an Degree 3 polynomial with zeros 4, 6, and -2 is :

f(x) = (x-4)(x-6)(x+2)

all polynomial are : a (x-4)(x-6)(x+2)      a ≠ 0

4 0
3 years ago
If 14y - 4 = 24y + 26 , then 12y =
harkovskaia [24]
Solutions 

To solve the equation we have to isolate 12y

14y - 4 = 24y + 26&#10;&#10;-4 - 26 = 24y - 14y&#10;&#10;-30 = 10y&#10;&#10;10y = -30&#10;&#10;y =- -30/10&#10;&#10;y = -3&#10;&#10;12y =12/-3&#10;&#10;12y = -36&#10;&#10;Therefore, 12y = -36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The diagram is a straightedge and compass construction. A is the center of one circle,
mel-nik [20]

Answer:

All the points are the same distance from the center of line AB, therefore it is just the same triangle but rotated. They are the same triangle .

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
If Gary is 11 years old how old are each of the family members
Korolek [52]

Answer:

everyone except his smaller siblings will be older than him

Step-by-step explanation:

if you need the correct answer say the full question you

                     dumb

3 0
3 years ago
Plz anyone help for points
emmainna [20.7K]

Answer:

B. 1,188 cubic units

Step-by-step explanation:

First find the area of the base

A = 1/2b*h (this would only be half the base so our formula would be)

A = b*h (Now enter values)

A = (9)(6)

A = 54 (now plug this into the volume formula)

V = Ab * h

V = (54)(22)

V = 1,188 cubic units

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram, ΔGHJ ≅ ΔSTU.
    14·2 answers
  • The area of a rectangle is 2x^2-11x+15 square feet. find the dimensions of the rectangle as bionomial factors of x
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH FLVS I WILL FAN YOU AND GIVE YOU A MEDAL!!!!
    15·1 answer
  • The explicit rule for an arithmetic sequence is a, -87+(-1.4)(n-1) What is the value of the 47th term? Round to them
    5·1 answer
  • Carly says she walks 300 mm to school each day is this reasonable
    13·2 answers
  • Is the absolute value symbol another form of parentheses that all operations on the outside of the symbols be distributed into t
    6·2 answers
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 8.2 lbs for $6.24.
    8·1 answer
  • line segments AB has endpoints A(9,3) and B(2,6). Find the coordinates of the point that divides the line segment directed from
    5·1 answer
  • A laptop computer was marked up 100% from an original cost of $740. Last Friday, Judy bought the laptop computer and paid an add
    12·1 answer
  • HELP ME!!!!!!!!!!! Its the one in the middle
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!