1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
8

When the price of good A is $50, the quantity demanded of good A is 500 units. When the price of good A rises to $70, the quanti

ty demanded of good A falls to 400 units. Using the midpoint method, the price elasticity of demand for good A is a. 1.50, and an increase in price will result in a decrease in total revenue for good A. b. 0.67, and an increase in price will result in an increase in total revenue for good A. c. 1.50, and an increase in price will result in an increase in total revenue for good A. d. 0.67, and an increase in price will result in a decrease in total revenue for good A.
Business
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
7 0

Answer:

Option (b) is correct.

Explanation:

Given that,

Initial price of good A = $50

Initial quantity demanded of good A = 500 units

New price of good A = $70

New quantity demanded of good A = 400 units

Average quantity demanded:

= (New + Initial) ÷ 2

= (400 + 500) ÷ 2

= 450 units

Change in quantity demanded:

= New - Initial

= 400 units - 500 units

= -100 units

Average price level:

= (New + Initial) ÷ 2

= (70 + 50) ÷ 2

= $60

Change in price level:

= New - Initial

= $70 - $50

= $20

Therefore, the price elasticity of demand for good A is as follows:

= \frac{\frac{Change\ in\ quantity\ demanded}{Average\ quantity\ demanded} }{\frac{Change\ in\ price}{Average\ price\ level} }

= \frac{\frac{-100}{450} }{\frac{20}{60} }

= \frac{-0.22}{0.33}

= -0.67

Total revenue before price increase:

= quantity demanded of good A × price of good A

= 500 units × $50

= $25,000

Total revenue after price increase:

= quantity demanded of good A × price of good A

= 400 units × $70

= $28,000

Therefore, there is an increase in total revenue with increase in the price level.

You might be interested in
Are there any truly free dating websites
sergejj [24]
Honestly not really unless youre into match or something like that but match is basically just a app that most people use to find casual sex.
7 0
3 years ago
Bold Stapler Sales Company (BSS) began 2019 with cash of $80,000, inventory of $7,200 (400 staplers that cost $18 each), $2,000
viva [34]

Answer:

Bold Stapler Sales Company (BSS)

                                     FIFO             LIFO           Weighted Average

Ending inventory       $4,500         $3,240                 $4,122

Cost of goods sold $96,300      $97,560              $96,678

Explanation:

a) Data and Calculations:

Beginning balances in 2019:

Cash $80,000

Inventory $7,200

Common stock $2,000

Retained earnings $2,000

Description                    Units   Unit Cost   Total

Beginning inventory        400      $18      $7,200

The first purchase        1,600      $21       33,600

The second purchase 2,400     $25       60,000

Goods available           4,400               $100,800

Sales of units              (4,220)    $45   $189,900

Ending inventory             180

FIFO:

Ending inventory = $4,500 ($25 * 180)

Cost of goods sold = $96,300 ($100,800 - $4,500)

LIFO:

Ending inventory = $3,240 ($18 * 180)

Cost of goods sold = $97,560 ($100,800 - $3,240)

Weighted Average:

Weighted average cost per unit = $22.91 ($100,800/4,400)

Ending inventory = $4,122 (22.91 * 180)

Cost of goods sold = $96,678 ($100,800 - $4,122)

8 0
3 years ago
Public goods represent a market failure because
JulsSmile [24]
Public goods are available everywhere and are <span>both non-excludable and non-rivalrous</span>
They represent a market failure because <span>by their very nature they are nonexcludable and nonrival which makes it difficult for the private sector to supply them profitably. Answer: B
</span>Public goods are nonrival in consumption and their benefits are nonexcludable
7 0
3 years ago
Income Statement, Retained Earnings Statement, and Balance Sheet The amounts of the assets and liabilities of Glacier Travel Ser
pashok25 [27]

Answer:

  Income Statement Dec. 31, 20Y6

<u>           Glacier Travel Service                 </u>

Total revenue                        $900,000

- Wages expense                 ($425,000)

- Rent expense                     ($180,000)

- Utilities expense                 ($75,000)

- Supplies expense               ($38,000 )

<u>- Miscellaneous expense     ($37,000) </u>

EBIT                                        $145,000

<u>- Taxes                                   ($30,000)</u>

Net profit                                $115,000

4 0
3 years ago
The following errors took place in journalizing and posting transactions:
kirill115 [55]

Answer: See explanation

Explanation:

The journal entry to correct the errors is given below:

a. Dr Cash $8400

Cr Account receivable $8400

b. Dr Supplies $2500

Cr Office equipment $2500

Dr Supplies $2500

Cr Account Payable $2500

Note that the first entry that's given in (b) above reverses the incorrect entry. On the other hand, the second entry simply records the correct entry.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Lisa owns stock in Company ABC. Company ABC sent out an earnings report and gave each of the stockholders an amount of money bas
    7·2 answers
  • Scholars of peace studies emphasize the __________ level of analysis when recommending strategies for achieving peace.
    15·1 answer
  • During 2019, half of the treasury stock was resold for $180,000; net income was $510,000; cash dividends declared were $1,320,00
    9·1 answer
  • Identifying specific portions of a market and targeting them with specific advertising messages is called _____.
    8·1 answer
  • 5. Whose interests should have the most influence on decisions at successful firms? (1 point)
    12·1 answer
  • Suppose $20,000 of raw materials is withdrawn from the storeroom to be used In production. Of this amount $15,000 consists of di
    5·1 answer
  • Kraft Foods, which makes and distributes grocery products, uses online recruiting for sales personnel. On its website, Kraft say
    7·2 answers
  • Unscramble the vocabulary word from Chapter 12: yalplor
    12·1 answer
  • Listening involves understanding what is heard true false ?
    9·1 answer
  • Which of the following is an example of a mixed cost?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!