1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
2 years ago
15

Please help me find X.

Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]2 years ago
6 0

Answer:

hope it helps you see the attachment for further information....

laiz [17]2 years ago
5 0

Answer:

x= 42.5°

The angle shown in the figure is a right angle.

x+3x+10=180°

=>4x= 170°

=>x= 170/4= 42.5°

You might be interested in
5+3r=5r-19? what is the answer need help!
qaws [65]
The answer to <em>5 + 3r = 5r - 19 </em>is <em>r = 12</em>.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I want to know how to solve this equation
Sphinxa [80]

Answer:

one property of log is that if the log expressions have the same base (in this case, 2), then you can multiply the added logs.

The answer would then be D

3 0
3 years ago
A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
timurjin [86]

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

5 0
2 years ago
a shop is having a sale. all items are reduced by 20%.work out the sale price of an item normally priced at £37​
Nookie1986 [14]

Answer:

£29.6

Step-by-step explanation:

37/5=7.4

37-7.4=29.6

3 0
3 years ago
Which statement best describes the area of Triangle ABC shown below?
KatRina [158]

Answer:

Would be the 3rd one I believe

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A shirt cost $46 and you have a 15 percent off coupon. What is the new price?
    15·1 answer
  • Use the unit circle to find the value of sin(3pi/2) and cos(3pi/2). hurry I need help ASAP!
    15·1 answer
  • Write 6.74 * 10^9 in standard notation.
    14·2 answers
  • Round 214 to the nearest ten
    6·2 answers
  • K/9 = 2/5. Solve for k. I will give you brainliest answer
    11·2 answers
  • Nathaniel wants to build 50 birds using Lego blocks. How many birdhouses can he build at most with the remaining Lego blocks? Gr
    6·1 answer
  • $600 at 4% for 9 months. ​
    11·1 answer
  • What is the solution to this inequality?<br><br><br> x/9 + 7 ≥ 10
    9·1 answer
  • 3 а. A = 6 cm Calculate the diameter of the circle.​
    15·1 answer
  • What is the solution of x2+49 = x+5?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!