1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
3 years ago
10

What is the absolute value of -4.5

Mathematics
2 answers:
Mekhanik [1.2K]3 years ago
6 0

Answer:4.5

Step-by-step explanation:

nikitadnepr [17]3 years ago
6 0

Answer:

Absolute value means any value but always positive. So |-4.5|=4.5

You might be interested in
Give an example of an open equation​
rusak2 [61]

the example of an open equation is :x+9=16

4 0
3 years ago
PLEASSSSSSSSSSSEEEEEEEE HELPPP IM BEGGING SOMEONE PLEASEEEEEEEE PLEASEEEEEEEEEEE HELPPPP​
Doss [256]

Answer:

20 degree

Step-by-step explanation:

x + x + 70 = 110 degree (sum of two opposite interior angle equal to the exterior angle formed)

2x = 110 - 70

x = 40/2

x = 20 degree

3 0
3 years ago
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary. 1.8 & x
Valentin [98]

Answer:

x ≈ 1.4

Step-by-step explanation:

Using the sine ratio in the right triangle

sin50° = \frac{opposite}{hypotenuse} = \frac{RS}{RT} = \frac{x}{1.8} ( multiply both sides by 1.8 )

1.8 × sin50° = x , then

x ≈ 1.4 ( to the nearest tenth )

7 0
3 years ago
Which unit of measurement would be the most appropriate to measure the mass of a person?
max2010maxim [7]
Kilograms would be the most appropriate way
3 0
3 years ago
Solve y + -7 = 13 ?
ratelena [41]
Well first off if you have a negative sign in front of the seven, DO NOT have a plus sign because it will be confusing. So y-7=13? , You add 7 to 13 and = 20, so y= 20
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jamal wants to construct a tangent line to circle O that passes through point M. He started by drawing a segment from point O to
    11·2 answers
  • What is the sum of 4.2•10^5 and 5.3• 10^5
    9·1 answer
  • Franklin saved money to buy art supplies
    5·1 answer
  • TALK TIME: <br> 1/4 hour : $0.75 <br> What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?
    9·2 answers
  • A 9 pound block of butter is delivered each morning to restaurant recipe for one pot of soup cause for 6 ounces of butter using
    11·2 answers
  • Evaluate the expression 8a+11−3b for a = 4 and b = 2.
    14·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINIEST IF YOU ANSWER ASAP AND CORRECT!!!
    14·1 answer
  • Find the area of this circle.<br> Use 3.14 to approximate<br> A = ar2<br> 20 ft
    13·2 answers
  • PLEASE HELP, it’s urgent
    15·1 answer
  • Which graph represents y=³√x ?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!