It would be: 6 1/4 * 1 5/7
= 25/4 * 12/7
= 300/28 = 150/14 = 75/7
In short, Your Answer would be 75/7 or 10 5/7 Pounds
Hope this helps!
Answer:
First number=6
Second number=14
Step-by-step explanation:
Let the first number be x
So the second number is x+8
So the sum of the two is
X+x+8=20
2x+8=20
2x=20-8
2x=12
X=12/2
=6
The second number will x+8
So 6+8=14
First number=6
Second number=14
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
Both yards do cost the same.
$15.00 divided by 2 is equal to 7.5.
$37.50 divided by 5 is equal to 7.5.
Therefore, both yards cost the same.