1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
3 years ago
8

Find the value of x in each figure ​

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
3 0

Answer:

X is 50

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 5 students had to share 8 brownies how much would each student get
muminat
Each student would get 1.6 brownies
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me ASAP!!!<br> Solve for y.<br> −4.2y+2.1&gt;−2.52
Maru [420]

Answer:

hope it helps you

Step-by-step explanation:

https://mathsolver.microsoft.com/en/solve-problem/-4.2y%2B2.1%20%3E%20%20-2.52

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Grab &amp; Go Grocery, you can buy 4 yogurt cups for $5. If the unit price stays the same, how much would it cost to buy 10 y
Oduvanchick [21]

Answer:

12.50

Step-by-step explanation:

Each yogurt is $1.25. 1.25 x 4 = 5. so 1.25 x 10 = 12.50.

5 0
3 years ago
Find the sum to infinity​
boyakko [2]

Answer:

-7/27

Step-by-step explanation:

-14/54

Hope this helped :)

6 0
3 years ago
FOR BRAINLIEST<br> Express 0.64 as a fraction in lowest terms.<br> 5/32<br> 64/10<br> 16/25<br> 4/5
Nadusha1986 [10]

Answer:In its decimal form, it says  ' 64 / 100 '.

In order to change it to its lowest terms, we look to see whether the

numerator and denominator have a common factor greater than ' 1 '.

If they do, then we can divide numerator and denominator by their

common factor, and have the same fraction in lower terms.

The common factors of  64  and  100  are  1,  2, and  4 .

We could divide top and bottom by 2, but that wouldn't finish the job.

It's always best to divide them by their greatest common factor, and

once you do that, you're done.

Dividing the numerator and denominator both by  4,

we get the fraction in its lowest terms:

        0.64  =  64/100  =  16/25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6. Pamel bought an electric drill at 85% of the regular price. She paid $276,25 for
    13·1 answer
  • You park in a parking garage 3 floors below ground level. Then you get in an elevator and go up 9 floors. How many floors are yo
    7·2 answers
  • How to discover the domain of the function?​
    14·2 answers
  • What is the circumference of a cricle with radius 2.1 cm
    13·1 answer
  • two pounds of dried cranberries cost $5.04, 3 pounds of dried cranberries cost $7.56, and 7 pounds of dried cranberries cost $17
    10·1 answer
  • Write the sentence as an inequality.<br> 5 is no greater than 4 times a number minus 2.5.
    11·1 answer
  • The expression, 20(4x) + 500, represents the cost in dollars of the materials and labor needed to build a square fence with side
    14·1 answer
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • Write an equation that represents a parallel line to y=1/2x + 4
    8·2 answers
  • The Space Shuttle travels in orbit at 31,000 km/h. How far will it travel after 6.0<br> hours? *
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!