1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
3 years ago
5

One of your classmates is working on an assignment for her statistics class. She created an online survey to collect student opi

nions about the college class schedule. She only has time before her engineering class to distribute the link to the survey. So she stands outside the engineering building just before class each day and randomly selects students as they enter the building. She hands each selected student a link to the survey and asks the student to go online and answer the questions. Over several months, she repeats the process until 200 students go online and take the survey.Which of the following statements accurately describes your classmate’s survey? Check all that apply.1.The sample is not representative of the population.2.The sample is biased.3.The sample is large, so the results of the survey will be reliable.4.The survey can be used to draw conclusions about the population.
Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
6 0

Answer:

...... idk

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Your teacher has disabled instant marking Your marks will appear after the due date.
Nastasia [14]
3 Your teacher has disabled instant marking. Your
marks will appear after the due date.
To the nearest pound, Tim has £8
To the nearest 50p, Sue has £4.50
Work out the maximum possible total amount of money.
Give your answer in pounds (£) that is tha answer
4 0
3 years ago
A factory that manufactures basketballs spends $5 on each basketball that it produces. Which of the following describes the rate
Reil [10]

Answer:

D . Linear

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A group of students were asked if they like Math class and if they like English class.
padilas [110]
A if that’s wrong i’m vv sorry
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
the perimeter of triangle ABC is 54. the triangle has side lengths AB =3×,BC=4×,and AC=5× find the length of each side
Naddik [55]
Firstly setup an equation to find the perimeter:

3x + 4x + 5x = 54, this is because perimeter is equal to sum of all side lengths

Then combine like terms:
12x = 54

Now use the division property of equality by dividing both sides by 12:
x = 4.5

So then, you will substitute the value of x for each value of the side lengths: 
3(4.5) = 13.5 for AB, 4(4.5) = 18 for BC, and 5(4.5) = 22.5 for AC. 

Hope this helps and let me know if you have any more questions!
6 0
3 years ago
(10pts) Ivan bought three games and paid $65 for all three. The second game was 50% more expensive than the first one. The price
lutik1710 [3]

We are required to find the price of the first game

The price of the first game is $20

Given:

let

price of the first game = x

price of the second game = x + 50% of x

= x + 0.5x

= 1.5x

Price of the third game = 50% of 1.5x

= 0.5 × 1.5x

= 0.75x

Total cost of game = $65

<em>Total cost of game = price of the first game + price of the second game + Price of the third game</em>

65 = x + 1.5x + 0.75x

65 = 3.25x

divide both sides by 3.25

x = 65 ÷ 3.25

x = 20

Therefore, the price of the first game is $20

Read more:

brainly.com/question/291220

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of this cylinder?
    13·2 answers
  • The circumference of a sphere was measured to be 74 cm with a possible error of 0.5 cm. (a) Use differentials to estimate the ma
    9·1 answer
  • Please help me, thank you.
    6·2 answers
  • Area of a square is 80cm square what is it perimeter
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS QUESTION !! 20 POINTS AND BRAINLIEST !!
    13·2 answers
  • 7➗1/5 <br> As a fraction plz
    10·2 answers
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • mallorie has $5 in her wallet. If this is 10% of her monthly allowance, what is her monthly allowamce
    7·1 answer
  • I NEED HELP ASAP ITS FOR TODAY PLZ SHOW YOUR WORK
    12·1 answer
  • Substitute for x+2y=12 and x=y-12<br><br> PLEASE HELP !
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!