1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
11

Consider the function represented by 9x + 3y = 12 with x as the independent variable. How can this function be written using

Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
3 0

Answer:

f(x) = -3x + 4

Step-by-step explanation:

Step 1: Write it in slope-intercept form

9x + 3y = 12

3y = -9x + 12

y = -3x + 4

Step 2: Replace <em>y</em> with f(x)

f(x) = -3x + 4

In math, function f(x) is equal to the variable <em>y</em>.

You might be interested in
A driver who drives at a speed of r mph for t hr will travel a distance d mi given by dequalsrt mi. How far will a driver travel
liubo4ka [24]

Answer:

At a speed of 57 mph for 8 hr a driver will travel 456 mi

Step-by-step explanation:

Here we have a summary of the letters for each variable:

Speed ---> r          (in units of mph)

Time ---> t            (in units of hr)

Distance ---> d     (in units of mi)

These three variables are related by the next formula:

d = rt

In the data they give to you: 57 mph and 8 hr, they are telling you the r and the t, respectively:

r = 57 mph

t = 8 hr

The only thing you have to do is replace the values:

d = rt    ---->     d = 57 mph x 8 hr

                        d = 456 mi

5 0
4 years ago
H(x)=4|x+4|+3 what’s the answer
MatroZZZ [7]

Answer:

To find the transformation, compare the two functions and check to see if there is a horizontal or vertical shift, reflection about the x-axis, and if there is a vertical stretch.

Parent Function:

g(x)=|x|

Horizontal Shift: Right 4 Units

Vertical Shift: Up 1 Units

Reflection about the x-axis: None

Vertical Compression or Stretch: None

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
5/8 times 12 and also simplified
Mars2501 [29]
0.63x12= 7.5 so the answer is 7.5
7 0
3 years ago
Josh rented a truck for one day. There was a base fee of$14.99,and there was an additional charge of81cent for each mile driven.
BigorU [14]
  $117.05
- $  14.99
-------------
  $102.46 left

Divide 102.46 by 0.81, and you get 126, which makes it 126 miles.

Hope this helps!

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Simone bought 3.42 pounds of green apples and 2.19 of red apples.She used 3 pounds to make a pie.How many pounds of apples are l
Dima020 [189]
Well, since she bought 3.42 pounds of green apples, then you can subtract 3 lbs off of that, so she bought .42 lbs of green apples, and 2.19 lbs red apples
So now, you just need to add .42 and 2.19
.42 + 2.19 = 2.61, so she has 2.61 lbs of apples left
Hope this helped!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplest form of 2 square root of 2 over square root of 3 minus square root of 2
    10·1 answer
  • Estimate the side length of a square that has a 9 cm long diagonal
    5·1 answer
  • Please help with numbers 5 and 7!
    11·1 answer
  • In this problem, we explore the effect on the mean, median, and mode of multiplying each data value by the same number. Consider
    15·1 answer
  • A 9-pack of greeting cards costs $13.48. What is the unit price, rounded to the nearest cent
    5·2 answers
  • PLEASE HURRY Quadilateral abcd is inscribed in circle z such that AB is parallel to DC and m
    7·1 answer
  • What is (7x1)+(4x1/10)+(6x1/1000) written as a decimal in standard form?
    12·1 answer
  • Milligrams would you administer?
    10·1 answer
  • Pleaseeee answer asappppp
    15·1 answer
  • Please help fast, thanks.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!