1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
8

At 65 mph how far would u go in 1.5 hours​

Mathematics
2 answers:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
8 0

Answer:

97.5 miles

Step-by-step explanation:

Multiply 65 by 1.5

elena-s [515]3 years ago
6 0

Answer:

The mean of a set of numbers is the sum divided by the number of terms.

65 mph+u+1.5hours divided by 3

You might be interested in
HI I NEED HELP ASAP!! I NEED HELP ON #10!! SOMEONE TELL ME WHAT IT IS PLZ!!
Helga [31]
The answer is -257 feet
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
which of the following best explain whether 1/2 or 1 is the better estimate of 36/40? remeber that 20/40= 1/2 and 40/40=1​
Olenka [21]

Answer: the answer is D, because when you divide 36/40 it equals to .9 which is closers 1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If f(1) =160 and f(n+1) = -2f(n), what is f(4)?
Margarita [4]

Answer:

-1280.

Step-by-step explanation:

f(n + 1) = -2 f(n):

As  function of 1 = 160,  function of 2 = -2 * 160 = -320.

function of 3 = -320 * -2 =  640  and

= function of 4 = 640 * -2 = -1280.

4 0
2 years ago
If your grade is 81.89% and you get 30% on a hw whats your grade
ss7ja [257]

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
at shop and shop ,shaquana buys 3 pounds of squash and 2 pounds of eggplants and pays $2.85.then ,evelyn buys 4 pounds of squash
Montano1993 [528]

Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.

Let x represent the cost of each pound of squash and y represent the cost of each pound of eggplant.

3 pounds of squash and 2 pounds of eggplants cost $2.85. Hence:

3x + 2y = 2.85   (1)

4 pounds of squash and 5 pounds of eggplants cost $5.41. Hence:

4x + 5y = 5.41   (2)

Solving equation 1 and 2 simultaneously gives:

x = 0.49, y = 0.69

Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.

Find out more at: brainly.com/question/21105092

7 0
2 years ago
Other questions:
  • WHICH ANSWER GOES WHERE ON THE NUMBER LINE ? I will give 11 points and brainliest!!!
    13·2 answers
  • A man walks into a store and steals 100 dollars out of the register without the owner knowing it and then buys 70 dollars worth
    13·1 answer
  • The population of Ketchum high school has been decreasing by 5% per year. If it's population is currently 2,600 students, which
    7·1 answer
  • Write the equation for 5x + 2y = 3 In point slope form
    13·1 answer
  • The Internal Revenue Service (IRS) provides a toll-free help line for taxpayers to call in and get answers to questions as they
    14·2 answers
  • What is the slope of y = –1 + 3r?
    13·1 answer
  • Factor 2w+6
    7·1 answer
  • Help! Pretty easy!! What type of model does the data suggest?
    6·1 answer
  • Pls help me in this question
    10·1 answer
  • Please help me! There is a picture.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!