1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Vaselesa
[24]
3 years ago
15
A glass pitcher is filled with water 1/8 of the water is poured equally into two glasses if one fourth of the remaining water is
poured out of the pitcher to water a plant how many cups of water are left in the pitcher show your work please
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Lemur
[1.5K]
3 years ago
5
0
Well we are starting with a full pitcher(1)
1/4=2/8 & 1/8+2/8=3/8
then you subtract that from 1
1-3/8=5/8
Send
You might be interested in
Find the relationship between the number of movie tickets sold and number of available seats
densk [106]
The relationship is negative 4
8
0
3 years ago
Stephanie, Mike , and Howard gather blackberries for their grandmother. Stephanie picks 4 3/8 pounds, Mike picks 2.5 pounds, and
Zarrin [17]
Answer:B
Step-by-step explanation:
I don’t know
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a compass used for?
Annette [7]
1. Measure and angle in degree
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help it is one question please please and give explanation!!
Dafna1 [17]
It is a i think sorry if wrong
5
0
3 years ago
Gina wants to ship 3 books that weigh 2 7/16 pounds, 1 7/8 pounds and 1/2 pound. the maximum weight she can ship is 6 pounds. ho
pshichka [43]
You have to find a common denominator 1st then add. So 16 is the common denominator the problem should be 2 7/16+1 14/16+8-16= 3 29/16 then you need to divide 29/16 you will have 4 13/16
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Simplify 11(2x + 3).
11
·
2 answers
Skyler buys 8 T-Shirts and 5 hats for $220. The next day, he buys 5 T-shirts and 1 hat for $112. What is the cost of each T-shir
15
·
2 answers
What is the domain of the function?
12
·
2 answers
-90 = -2(6a – 3)<br> Pls help just solving an equation. :)
8
·
1 answer
I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
15
·
1 answer
1 Jack is keeping a record of the number of steps he takes each day.
13
·
1 answer
A line passing through the points (-3,1) and (-2,t) has a slope equal to 2. Find the value of t.
5
·
2 answers
Sally does 12 loads of laundry every week. On average how many loads of laundry does sally do in one day
15
·
1 answer
Graph the function f(x)= -³√x+2.
15
·
1 answer
I need help right now PLEASE!! !Please explain your answer
6
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!