1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vaselesa [24]
3 years ago
15

A glass pitcher is filled with water 1/8 of the water is poured equally into two glasses if one fourth of the remaining water is

poured out of the pitcher to water a plant how many cups of water are left in the pitcher show your work please
Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
5 0
Well we are starting with a full pitcher(1)
1/4=2/8 & 1/8+2/8=3/8
then you subtract that from 1
1-3/8=5/8
You might be interested in
Find the relationship between the number of movie tickets sold and number of available seats
densk [106]
The relationship is negative 4 
8 0
3 years ago
Stephanie, Mike , and Howard gather blackberries for their grandmother. Stephanie picks 4 3/8 pounds, Mike picks 2.5 pounds, and
Zarrin [17]

Answer:B

Step-by-step explanation:

I don’t know

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a compass used for?
Annette [7]
1. Measure and angle in degree
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help it is one question please please and give explanation!!
Dafna1 [17]
It is a i think sorry if wrong
5 0
3 years ago
Gina wants to ship 3 books that weigh 2 7/16 pounds, 1 7/8 pounds and 1/2 pound. the maximum weight she can ship is 6 pounds. ho
pshichka [43]
You have to find a common denominator 1st then add. So 16 is the common denominator the problem should be 2 7/16+1 14/16+8-16= 3 29/16 then you need to divide 29/16 you will have 4 13/16
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify 11(2x + 3).
    11·2 answers
  • Skyler buys 8 T-Shirts and 5 hats for $220. The next day, he buys 5 T-shirts and 1 hat for $112. What is the cost of each T-shir
    15·2 answers
  • What is the domain of the function?
    12·2 answers
  • -90 = -2(6a – 3)<br> Pls help just solving an equation. :)
    8·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • 1 Jack is keeping a record of the number of steps he takes each day.
    13·1 answer
  • A line passing through the points (-3,1) and (-2,t) has a slope equal to 2. Find the value of t.
    5·2 answers
  • Sally does 12 loads of laundry every week. On average how many loads of laundry does sally do in one day
    15·1 answer
  • Graph the function f(x)= -³√x+2.
    15·1 answer
  • I need help right now PLEASE!! !Please explain your answer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!