1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
14

Anne had 10 3/4 pound bag of flour. Each time she bakes a batch of rolls she uses 2 1/6 pound of flour. How many pounds of flour

remain after Anne bakes 3 batches of rolls?
Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
5 0

Answer:

4.25

4 1/4

Step-by-step explanation:

10 3/4 - (2 1/6 * 3)= 10 3/4 - 6 1/2 = 4 1/4

You might be interested in
hello could you please help me with this math problem with full explanation which I am unable to solve? Thanks.
neonofarm [45]

Answer:

8 / sqrt(3)

Step-by-step explanation:

Since this is a right triangle, we can use trig functions

tan theta = opp / adj

tan A = BC / AC

tan 30 = BC / 8

8 tan 30 = BC

8 * sqrt(3)/3 = BC

8/3 sqrt(3) = BC

7 0
3 years ago
Answer the screenshot, please.<br> (no links! PDFs are fine.)
Otrada [13]

Answer:

Mode: 91

Median: 91

Mean: 107

6 0
2 years ago
IREADY suck so can I help
dem82 [27]

Answer: the plus sign

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the terms and like terms in the question 3n+7-n-3
Temka [501]

Answer:

like terms: (3n,-n),(7,-3)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me. what does pie mean?
Rus_ich [418]

Answer:

3.142

Step-by-step explanation:

sorry if im wrong.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for y:<br><br> 9y = 36<br><br> A) y=4<br><br> B)y=12<br><br> C)y=18 <br><br> D) y=9
    6·2 answers
  • Item 2 Write a linear function f with the values f(6)=8 and f(9)=3.
    11·1 answer
  • Using the first derivative test, find all relative extrema for f(x) g
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWER! VERY IMPORTANT LAST IMPORTANT QUESTION! MUST BE CORRECT! POINTS GIVEN!
    14·1 answer
  • Evaluate -3+y/5 when y= -2.5
    6·2 answers
  • Help the stupid kid plz. its liner slop formula
    13·2 answers
  • Derive this identity from the sum and difference formulas for cosine:
    8·1 answer
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • HELP HELP WILL MARK RIGHT AND FIRST ANWSSER BRANLIEST
    14·1 answer
  • What is the remainder when (2x^3 - 5x^2 + 3x + 7) is divided by (x - 2)?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!