<h2>
Greetings!</h2>
Answer:
It would cost 47.36
Step-by-step explanation:
First, you need to find out how many gallons are needed to fill the tank. To do this, simply multiply 25 by the fraction that is how much is already in there:
25 x
= 9.375
So that means that there is 9.375 gallons already in the tank. To find the amount needed to fill the tank:
25 - 9.375 = 15.625
So 15.625 gallons are needed, rounded up to 16 gallons because you cannot get a decimal value of gallons.
That means that 16 x the price = the amount to fill the tank:
16 x 2.96 = 47.36
So it would cost 47.36 to fill the tank!
<h2>Hope this helps!</h2>
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Got it right on ed 2021
Answer: the 20 fluid ounces is better
Step-by-step explanation:
If you divide 20 by 4.40 that is 4.54 but if you divide 24 by 4.80 that is 5. You want to divide 20 by 4.40 because 20 is the fluid ounces and 4.40 is the money divide that to get the cost per fluid ounce then you do the same with the 24 fluid ounces and by doing that you get the sot for 1 fluid ounce then look at both of your answers and see which one is less. which one is less is the better one.
This is true.
Example:
= 8/9 ÷ 7/3
to divide fractions, multiply by the reciprocal/inverse of 7/3
= 8/9 * 3/7
= (8*3)/(9*7)
multiply numerators; multiply denominators
= 24/63
simplify
= 8/21
ANSWER: This is (A) true
Hope this helps! :)