1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
3 years ago
5

If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
6 0
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
You might be interested in
Help will give brainliest
Natasha2012 [34]

Answer:

im pretty sure its 2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 8a + 7b + c = 9, what is -6c - 48a - 42b
maksim [4K]

Answer:

-54

Step-by-step explanation:

8a + 7b + c = 9

We want -6c, but we have c in the equation so multiply by -6

-6(8a + 7b + c) = 9*-6

-48a -42b -6c = -54

Rearranging the equation

-6c - 48a - 42b = -54

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
+) First, simplify the fraction.<br> 180<br> ?<br> t<br> 4<br> m
vazorg [7]

Answer:

hope this will help you

\frac{180}{t}  =  \frac{?}{4}  \\ t = 180 \times 4 \\ t = 720

7 0
2 years ago
At the market, Meyer buys a
ZanzabumX [31]

Answer:

Pounds of bananas purchased is  3.

Step-by-step explanation:

Purchased price of bananas is  6.04  −  4.99  =  $ 1.05

Pounds of bananas purchased is  1.05  0.35  =  3  pounds

Hope this helps!!!

6 0
3 years ago
Margo spends 0.25 of her paycheck on a new dress, 1/8 of her paycheck on shoes, and $24 on a birthday present. If she spent $60
horsena [70]
Margos paycheck was $96 in total
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the phrases that correctly describe this function
    6·2 answers
  • The original cost of a cell phone is x dollars. The phone is on sale for 35% off. Write a simplified expression for the sale cos
    9·2 answers
  • Show that log√7 + log√20 - log√14 = 1/2
    6·1 answer
  • Find the sum of the 30th term of the following terms <br> 9,17,25
    5·2 answers
  • In one season,Kim ran 18 races. This was four fewer races than twice the number of races Kelly ran. How many races did kelly run
    9·2 answers
  • H+9.4=-9.4 h= please help​
    12·1 answer
  • Please help me! Will actually mark Brainliest!!!!
    10·2 answers
  • I DO NOT HAVE A LOT OF TIME SO PLS BE FAST
    15·2 answers
  • PLEASE HELP <br><br> WILL GIVE BRAINLIEST<br> AND 5.0 RATING
    15·2 answers
  • I need help this is hard for me eeeewe
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!