1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
2 years ago
5

If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]2 years ago
6 0
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
You might be interested in
What number is 16% of 46? Which equation and solution represents each situation?
3241004551 [841]

Answer:

the answer to this question is 7.36....its equation is 16/100*46

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need to know How to solve it
dezoksy [38]
SohCahToa
Heard of it?
Sine- opposite over hypotenuse 
Cosine-adjacent over hypotenuse 
Tangent- opposite over adjacent 
4 0
3 years ago
Find the value of x. if your answer is not an interger, leave it in simplest radical form. The diagram is not drawn to scale. PL
Reptile [31]
Just do pythagorean theorem. The answer is the square root of 75
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f left parenthesis x right parenthesis equals x squared minus 3 x plus 5 , then f left parenthesis 4 right parenthesis equals
lord [1]

Answer:

f(4) = 9

Step-by-step explanation:

f left parenthesis x right parenthesis equals x squared minus 3 x plus 5

f(x) = x² - 3x + 5

f left parenthesis 4 right parenthesis equals

f(4) =

f(x) = x² - 3x + 5

When x = 4

f(4) = 4² - 3(4) + 5

= 16 - 12 + 5

= 9

f(4) = 9

6 0
2 years ago
2x + 7 =30, x = 3 true or false
RSB [31]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

2x+7=30

2x=23

X= 23/2 or 11.5

X does not equal 3, therefore the statement is false

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The population of a small town in Maryland has grown at a constant rate over the last ten years. In 1998, the population was 305
    7·1 answer
  • Someone pls help me really need it
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Please help me I’m hella confused
    12·1 answer
  • Quiana took out a loan to pay for a new car initially she owed the lender 15,234.68. she has repaid 247.43 of the loan each mont
    15·1 answer
  • 21
    5·1 answer
  • There are 12 sixth graders, 11 seventh
    12·1 answer
  • What is the 6th term in the arithmetic sequence below?
    13·1 answer
  • of the students in the lunch room 40% are girls there are 20 girls in the the lunch room how many students are in the lunch room
    7·2 answers
  • The product of 9 and the difference of four and a number​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!