1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
9

Piravena must make a trip from A to B then from B to C, then from C to A. Each of these three parts of the trip is made entirely

by bus or entirely by airplane. The cities form a right-angled triangle as shown, with C a distance of 3000 km from A and with B a distance of 3250 km from A. To take a bus, it costs Piravena $0.15 per kilometer. To take an airplane, it costs her a $100 booking fee, plus $0.10 per kilometer. Determine the distance she travels for her complete trip. URGENT! I Will mark brainiest if it is correct

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
7 0

Answer:

a) Cost of flying from A to B = $425

b) Total distance travelled by Piravena during the complete trip = 7,500 km

c) To minimize cost and arrive at the final cost given, she must have travelled by bus from B to C and then travelled by taking an airplane from C to A.

Step-by-step explanation:

The complete question is presented in the attached image to this question.

Full Question

a) To begin her trip she flew from A to B. Determine the cost of flying from A to B.

b) Determine the distance she travels for her complete trip.

c) Piravena chose the least expensive way to travel between cities and her total cost was $1012.50. Given that she flew from A to B, determine her method of transportation from B to C and her method of transportation from C to A.

Solution

a) The distance from A to B is given as 3250 km.

To take an airplane, it costs her a $100 booking fee, plus $0.10 per kilometer.

So, to fly 3250 km, she will pay

100 + (0.10×3250) = $425

b) For her complete journey, she is to make a trip from A to B then from B to C, then from C to A.

Her complete distance travelled = AB + BC + CA

But it is given that the three cities form a right angled triangle as given in the question with AB serving as the hypotenuse side.

Pythagoras theorem gives that the square of the hypotenuse side is equal to the sum of the respective squares of the other two sides

AB² = BC² + CA²

3250² = BC² + 3000²

BC² = 3250² - 3000² = 1,562,500

BC = √1,562,500 = 1,250 km

Total distance covered by Piravena during the entire trip = AB + BC + CA = 3250 + 1250 + 3000 = 7,500 km

c) Her total cost of travel = $1012.50

But she definitely flew from A to B at a cost of $425

This means she spent (1012.50 - 425) on the rest of the journey, that is, $587.5

Note that to travel by bus, it is $0.15 per kilometre and to travel by airplane is $100 + $0.10 per kilometre. Indicating that the airplane saves cost on long distance travels while the bus saves cost on short distance travels.

To confirm this, we calculate the two options (bus or airplane) for each route.

If she travels B to C by bus, cost = 0.15 × 1250 = $187.5

If she travels B to C by airplane, cost = 100 + (0.10×1250) = $225

Hence, the bus obviously minimizes cost here.

If she travels from C to A by bus, cost = 0.15 × 3000 = $450

If she travels from C to A by airplane, cost = 100 + (0.10×3000) = $400

Here, travelling by airplane minimizes the cost.

So, if we confirm now that she travelled from B to C by bus and then from C to A by airplane, total cost = 187.5 + 400 = $587.5

which is the remaining part of her total cost is she minimized expenses!

Hope this Helps!!!

You might be interested in
Help asap!!
marta [7]
The equation is y=3/4x-3
7 0
3 years ago
Vlad spent 20 minutes on his history homework and then completely solved x math problems that each took 2 minutes to
Makovka662 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer will be A. y=2x+20; x is any integer greater than or equal to 0, and y is an integer greater than or equal to 20.

4 0
3 years ago
Sarah's printer can print 36 pages in 20 minutes. how many pages can it print in an hour​
Morgarella [4.7K]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why do you think we have to separate items in a list using commas
stich3 [128]

Answer:

I think we have to use commas in lists because if we didn't it would be all together and it would be more hard to read.

Step-by-step explanation:

I hope this helps

8 0
3 years ago
I need some homework help please.
vlada-n [284]
I think the person on top got you with the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cant seem to find the rule?
    7·2 answers
  • Help me with this question please ? and how do I get the answer?
    8·1 answer
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • An oak tree is 1.5×103 centimeters tall. Which unit of measurement is most appropriate to measure this height? kilometers feet i
    7·1 answer
  • The attendance at a seminar in year 1 was 500. In year two the attendance was changed by 100 what is the percent change in atten
    6·2 answers
  • What is +5% to 240,000
    10·1 answer
  • What is the measure of I? Explain
    5·1 answer
  • Someone help geometry ​
    12·1 answer
  • HELPP ME PLZ SO I CAN PASS MY EXAM
    12·1 answer
  • a flower bed is in the shape of a triangle with one side twice the length of the shortest side and the third side is 30 feet mor
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!