1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
12

An angle has four times the measure of it's complement. what is the measure of the angle?

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
8 0
Let it's complement be x,
then,

x + 4x = 90
5x = 90
x = 18°

Angle is 18*4 = 72°

!! Hope It Helps !!
You might be interested in
Hello please help me with this problem. For 38 points Its is algebra 1
Burka [1]

answer to this one is b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
in a basket of carrots 12% of them are rotten if 42 carrots are rotten how many carrots are in the basket​
meriva

Answer:

356 hope this is correct :)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many three-digit positive integers <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x" id="TexFormula1" title="x" alt="x" align="absmiddle"
Anastaziya [24]

Answer:

  40

Step-by-step explanation:

Any solution x will mod 23 will also have x+23n as a solution, for some integer n. Since 900/23 = 39 3/23, we know there are 39 or 40 three-digit integers of this form.

As it happens, 100 is the smallest 3-digit solution. So, there are 40 three-digit numbers that are of the form 100 +23n, hence 40 solutions to the equation.

_____

The equation reduces, mod 23, to ...

  10x = 11

Its solutions are x = 23n +8.

3 0
3 years ago
Producing a musical costs $88,000 plus $5900 per performance. one sold out performance earns $7500 in revenue. If every performa
yan [13]
X = # of perfomances

y = total amount of money

Income: y = 7500x

Expense: y = 5900x + 88000



Substitution:

7500x = 5900x + 88000

1600x = 88000

x = 55

y = 7500(55) = $412,500

55 performances are needed to break-even.
5 0
3 years ago
Which statement is true
Alex

Answer: The means are equal.

Good Luck!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 5/7 is whole number
    10·1 answer
  • a magazine has 5580000 subscribers this year. This number is down 7% from last year. How many subscribers were there last year?
    6·2 answers
  • Write a doubles fact you can use to find the sum of 6+7
    13·1 answer
  • Tanisha plants 2/3 of her garden with flowers.She covers 1/4 of this part of the garden with roses.What part of her whole garden
    7·1 answer
  • Two students devised a game called “3 Pennies &amp; 2 Nickels.” Each player will choose to play the pennies or the nickels. In e
    15·2 answers
  • A certain medicine is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 132 pounds requires
    13·1 answer
  • Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
    13·1 answer
  • Put the fracrions on a number line: 1/2 1/4 1/5 1/3
    8·1 answer
  • George is bringing granola bars and apples for his classmates at school. Apples cost $0.75 each, and granola bars cost $0.15 eac
    11·1 answer
  • jason stands on s scale with two 2,5kg hand weights, on in each hand. The scale shiws 98kg. Calculate Jason's weight​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!