1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
13

EA8.

Business
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

$22.5 per unit

Explanation:

Given that,

When 15,000 units produced,

Company has fixed costs per unit = $18 per unit

Company has variable cost per unit = $9 per unit

Therefore,

Total fixed cost at 15,000 units:

= 15,000 units × $18 per unit

= $270,000

Per unit Fixed cost at 12,000 units:

= Total fixed cost ÷ 12,000 units

= $270,000 ÷ 12,000 units

= $22.5 per unit

You might be interested in
Analyze the benefits and the problems posed by the four approaches to the implementation of resource management policies: contro
Mars2501 [29]

Answer:

Explanation: The implementation of resource management policies can be achieved through the following: control theory, machine learning, utility-based, and market-oriented method.

1. Control theory:

Benefit- it can analyse linear and non linear systems, single or multiple systems.

Problem- It is complex and requires multiple computations

2. Machine learning Theory:

Benefit- It does not sole depend on extracting information and it gives room for improvements. It performs routine and non routine tasks

Problem- It requires a complex to understand and need trained professional to operate it.

3. Utility-based method:

Benefit - It gives urgency to tasks, it gives users better satisfaction.

Problem- the tasks needs to be carried out continuously

4. Market-oriented method:

Benefit - it gives room to know and understand the market, it leads to an increased organisational performance.

Problem- requires a professional.

8 0
3 years ago
If omar company applies overhead to jobs on the basis of direct labor hours and job 3 took 120 hours, how much overhead should b
telo118 [61]
You multiply 3 by 120 to get $360 the answer is b. $360
6 0
3 years ago
If the Fed conducts open-market purchases, the money supply A. decreases and aggregate demand shifts right. B. increases and agg
Nataly_w [17]

If the Fed conducts open-market purchases, the money supply increases and aggregate demand shifts right.

Answer: Option B

<u>Explanation:</u>

With the Fed conducting an open market purchase, the people will sell of the securities that they possess. In return they will get money from the fed for the purchases that it makes. With the increase in the supply of money in the economy, there will be more demand by the people in the economy.

Therefore the aggregate demand curve will shift to the right direction showing more demand of the goods and services by the people in the economy.

4 0
3 years ago
Hiromi congratulated her staff when the team received an industry award for their project, and also sent a companywide e-mail an
olga_2 [115]

Answer:

Reward power

Explanation:

Hiromi used reward power here the reward is "intangible reward". She praised and recognized the achievement of her staff team so the reward is intangible.

7 0
3 years ago
Perform online research to find a car you would like to have. Find out how much it would cost to lease the vehicle, and how much
docker41 [41]

Answer:

The average lease payment for a new vehicle is just over $450 per month for a three-year lease, according to Experian's Q1 2019 State of the Automotive Finance Market report. That's about $100 less than the average monthly auto loan payment for a new car, which was $554.The average monthly payment on a new car was $523 in the first quarter of 2018, according to credit reporting agency Experian. But that's far from the true cost to own a car. For vehicles driven 15,000 miles a year, average car ownership costs were $8,469 a year, or about $706 a month, in 2017, according to AAA. The choice between buying and leasing has often been a tough call. On one hand, buying involves higher monthly costs, but you own something in the end. On the other, a lease has lower monthly payments, but you get into a cycle where you never stop paying for a vehicle.

Explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bank loans from the Federal Reserve are called ________ and represent a ________ of funds for the bank.
    5·1 answer
  • How do oligopolies influence market inefficiencies?
    10·1 answer
  • What is the purpise of a Appraisal Form?​
    5·1 answer
  • On June 3, Sweet Company sold to Chester Company merchandise having a sale price of $4,600 with terms of 2/10, n/60, f.o.b. ship
    6·1 answer
  • Some states have recently restructured (or are considering restructuring) their electricity industries to allow utilities to pur
    15·1 answer
  • Ralph works in the HR department and is in charge of developing the plans for how people are paid and how the employee benefits
    5·1 answer
  • With _____, resources are wasted because they are not used efficiently.
    11·2 answers
  • Why are slide presentations universal in business environments?
    5·1 answer
  • Can someone pls answer this economics question? (ignore that i have b selected)
    12·1 answer
  • In what ways are consumer preferences changing in Ford’s different market segments and geographies? Are consumers able to articu
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!