1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
3 years ago
10

Is this solution acceptable? ​

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
7 0

Answer:

no

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Given the lengths of two sides of a triangle, find the range for the length of the third side (between what two numbers should t
Paraphin [41]
The triangle inequality tells you the third side will be between the difference and sum of the other two sides.

5 < third side < 21
6 0
2 years ago
Light bulbs cost £2.30 each. Yasmin buys as many as she can with £20. How much change should she get? Give your answer in pounds
djyliett [7]

Answer:

£1.6

Step-by-step explanation:

£20 ÷ £2.3= 8 remainder 1.6

change= £1.6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. two lines meet at a point. set up and solve an equation to find the value of x
Nikolay [14]

Answer: 1) 57 degrees

2) 50 degrees

3) a- 58 degrees, b- 32 degrees

Step-by-step explanation:

78, 52, and the number inbetween = 180

if u find the inbetween number it will be vertically opposite to a

4 0
2 years ago
Not drawn
Aleks04 [339]
We see that they are made up of identical squares, meaning that each side of each square is the same length. There are 12 square sides that make up the perimeter of A, so we can do 72/12 which is 6. We see there are ten total square lengths on the perimeter of b, so we can do 6 times 10 which is 60 cm. That’s your perimeter.
7 0
2 years ago
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz plz help ASAP about to fail
    5·1 answer
  • Grace can type 140 words in 2 minutes. How many words per minute can Grace Type?
    14·2 answers
  • A cone has a volume of 50π in3 and a diameter of 10 in. Wilson states that a cylinder with the same height and diameter has the
    15·2 answers
  • The number of bricks on the bottom row was 21, and each row above it had 2 fewer
    12·2 answers
  • There are 70 sixth graders at Wilson Middle School. Only 40% of the sixth graders will attend the morning assembly. How many six
    8·2 answers
  • Please put explanation :&lt;
    6·1 answer
  • Solve the linear equation
    11·1 answer
  • The diagram shows. LOOK AT THE PIC.<br>pls help me.
    9·2 answers
  • Fill in the blank (no word bank)
    12·1 answer
  • Pls help me. lol Im not smart
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!