1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
3 years ago
13

F(x) =3x+4=g(x)=2x+1 /x_4:find the (fog)?

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
12 bars of chocolate costs $3.00 . What is the cost of each chocolate bar? ​
andre [41]

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount.

\frac{3}{12}=0.25

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.

7 0
3 years ago
Gabriel has 24 balls , his friend gave him the half of balls that he has , whats the half of 24
JulijaS [17]
The answer would be 12
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If greg works 20 hours how much will he make
lord [1]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

You need to know how much how much he makes per hour.

4 0
3 years ago
Philip has $2,000 and spends $23.75 on supplies. He divides the remaining amount equally among his 8 employees. How much does ea
ziro4ka [17]
(2000 - 23.75) / 8 = 
1976.25 / 8 =
247.03 per employee <==
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two numbers have a product of 48 and, when the larger number is divided by the smaller, a quotient of 3?
kondaur [170]

Answer:

12 and 4

Step-by-step explanation:

12 × 4 = 48

12 ÷4 = 3

............

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 4.62 expressed as an fraction in simplest form
    13·2 answers
  • Lalo has five apples Tito took 3 apples how many apples dose lalo have ?
    8·2 answers
  • Find the measure of line f and g
    12·1 answer
  • Let F(x, y) be the statement "x can fool y," where the domain is the set of all people in the world. Translate each of the follo
    9·1 answer
  • Beth and Sherry partnered together in swimming laps to raise money for the local food bank. Beth raised $15 plus $0.65 per lap t
    14·1 answer
  • How do i evaluate 3X + y for X = 2 and y = -1
    13·2 answers
  • Circle A has a radius of 4 units
    7·1 answer
  • Part b : how much money will be in biancas account after 5 years ?
    11·1 answer
  • To wrap a gift, you can choose from 4 kinds of wrapping paper, 6 gift bags, 2 colors of ribbon, 5 bows, and 2 stickers. You choo
    5·2 answers
  • Order the following integers from least to greatest.-41, -53, -73, -78 A. -78, -53, -73, -41 B. -78, -73, -41, -53 C. -73, -78,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!