1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
13

You and your brother each sell lemonade. You spend $35 on supplies and plan to charge $1.50 per cup. Your brother spends $20 on

supplies and plans to charge $1per cup. How many cups of lemonade will each of you have to sell to earn the same amount of money?
Mathematics
2 answers:
Effectus [21]3 years ago
6 0
Let's supposes the number of cups sold is <em>c</em>.

We can use an equation to solve this problem. Since both people are down some money, we will write the number they spent on supplies as negative, and use their rates as the unit rates for each side of the equation.

-35 + 1.50c = -20 + 1c
.05c = 15
c = 30

Thus, they will have to sell 30 cups.

bonufazy [111]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

One way to solve this problem is to set up two expressions: one for your cost and one for your sales. You will break even when both expressions are equal. You can then solve by using inverse operations.

giving you 25

You might be interested in
In 2010, Haiti was hit by a devastating earthquake, which registered at 7. 0 on the Richter scale. The largest recorded earthqua
ddd [48]

Answer:

I think it's 2.5

Step-by-step explanation:

Since the Chilean earthquake was 9.5 and Haiti was 7.0 the just subtract from the 9.5 to get the greater. Obviously a 9.5 on the Richter scale is going to do way more damage either way. I apologize if I'm wrong, bit I think it's 2.5 (If not that selection choose 2) Have a great day loves!! <3

8 0
2 years ago
$12.00 for 48 cans Find the unit rate.
Taya2010 [7]

Answer:

0.25¢

Step-by-step explanation:

12.00÷48=0.25 or

1200÷48=25 then move decimal 2 places to the left.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam needs to cut a piece of sheet metal into 8 pieces. It takes him 5minutes to make each cut. How many cuts will sam make?
marissa [1.9K]
He will make four cuts.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-12x+ 16 = 100<br> what is the value for x in this equation?
AveGali [126]

Answer: X= -7

Step-by-step explanation: A negative time a negative is a positive so -12x-7 is equal to 84. 84 plus 16 is equal too 100.

7 0
3 years ago
A Ferris wheel has a radius of 10 m, and the bottom of the wheel passes 1 m above the ground. If the Ferris wheel makes one comp
Maksim231197 [3]

Answer:

36547

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Other questions:
  • 23,802 divided by 34 <br> HALP
    10·1 answer
  • 15 POINT QUESTION<br><br> PLEASE HELP ME WITH ALL 3 ASAPP
    11·2 answers
  • The following are the ages (years) of 5 people in a room: 23, 13, 17, 12, 15 A person enters the room. The mean age of the 6 peo
    10·1 answer
  • Let A={1, 2, 3, 4} and B= {2,5,7} find the set A U B
    12·1 answer
  • Evaluate sin(arcsin1.7)
    13·1 answer
  • A printing service charges a set-up fee of $12.50 for each order and 7 cents more for each copy. The total cost, C (in dollars),
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!! (WILL MARK BRAINLIEST!
    13·2 answers
  • I need answers 1-6 please!! Thank you :))
    9·1 answer
  • PMark for Review
    12·1 answer
  • Distribute -3(2n + 8)​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!