1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
5

PLS_HELP

Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
4 0

Answer: x = 3.4

Step-by-step explanation: took the test and got it right. if you need help on this kind of work u can use things like (graphing gens) or math to help you more.

You might be interested in
Find the equation for 4x/5=1/3(2x-15)
tia_tia [17]
4x / 5 = 1 / 3 ( 2x - 15 )
4x / 5= ( 2x - 15 ) / 3
4x × 3 = 5 ( 2x - 15 )
12x = 10x - 75
12x - 10x = - 75
2x = - 75
x = - 75 / 2
x = - 37.5
7 0
3 years ago
Find the surface area- and show ur work pls
solong [7]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the area of this parallelogram 13cm 15cm 20cm
Georgia [21]

Answer:

260cm²

Step-by-step explanation:

area of this parallelogram 20×13=260cm²

4 0
2 years ago
Kelly rides her bicycle from city a to city b how long is her ride ? A 70 miles B 24 miles
KATRIN_1 [288]
I think it is B (don't take me for certain cuz I don't know)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3. On a recent shopping trip, you see a sale advertising 4 pairs of socks and 3 pairs of shoes for $90. Write an equation usin
Mamont248 [21]
The correct answer is D) 4x + 3y = 90.

x = pairs of socks
y = pairs of shoes
90 = total cost of the sum of socks and shoes

Combining these with the given quantities for each variable:

4x + 3y = 90
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the present value of $10000 if interest is paid at a rate of 8% per year compounded annually for 3 years?
    10·1 answer
  • Apollo 14 landed on part of a vast ejecta blanket that surrounds the Sea of Rains. The Sea of Rains was formed by the volcanic f
    13·1 answer
  • What is (2a^3b^2c)^2/3
    11·1 answer
  • Jack went to disney world and bought 4 balloons for $8.How much will 72 balloons cost?
    15·2 answers
  • A soccer player scored 15 goals during the
    5·1 answer
  • What is the unit rate for the Japanese bullet train?
    5·1 answer
  • What is 5 and 2/3 as an improper fraction?
    11·1 answer
  • Please helpp!!!!!!!!​
    5·2 answers
  • Pablo tiene $150 pesos, se gastó la tercera parte de su dinero el domingo, y el lunes se gastó las 2/5
    12·1 answer
  • How to factor a trinomial with a leading coefficient?.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!