1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
10

Soar Incorporated is considering eliminating its mountain bike division, which reported an operating loss for the recent year of

$5,000. The division sales for the year were $1,052,000 and the variable costs were $862,000. The fixed costs of the division were $195,000. If the mountain bike division is dropped, 30% of the fixed costs allocated to that division could be eliminated. The impact on operating income for eliminating this business segment would be:
Business
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
5 0

Answer:

$133,000 decrease

Explanation:

The computation of the impact on the operating income is shown below:

Sales for the year    $1,052,000

Less:

Variable cost -$862,000

Contribution margin $190,000

Less:

Fixed cost for 30% of $190,000   -$57,000

Impact on the operating income $133,000

This amount reflects the decrease in the operating income

You might be interested in
Suppose the marginal cost curve in the short run first decreases and then increases. If marginal cost is decreasing, _____ must
In-s [12.5K]

Answer: D. marginal product; increasing; average variable cost; decreasing

Explanation:

The Marginal product curve is hump-shaped and the marginal cost curve is U-shaped because these two move in opposite directions to each other.

If the marginal cost is decreasing therefore, the marginal product must be increasing. If the marginal cost is decreasing and the marginal product is increasing, average variable cost will have to fall because every additional unit produced incurs less cost so the average has to fall as well.

6 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
Possible misstatements that may occur during the cash receipts process result from cash receipts being received, but not recorde
marusya05 [52]

Answer:

There should be strong internal controls implemented and segregation of duties in the finance department.

Explanation:

There is lack of internal controls present in the company which may lead to fraud or errors. The employees assigned to record the transaction are not recording all the cash receipts and are missing some of the cash receipts which can cause errors during reconciliation. The sub divisions of finance department must be segregated and there should be a supervisor who should be responsible to review all the work done by these departments.

8 0
3 years ago
Your firm has net income of $245 on total sales of $1,080. Costs are $610 and depreciation is $120. The tax rate is 30 percent.
RSB [31]

Answer:

the operating cash flow is $365

Explanation:

the computation of the operating cash flow is shown below:

operating cash flow is

= Net income + depreciation expense

=  $245 + $120

= $365

hence, the operating cash flow is $365

We simply added the net income and the depreciation expense to determine the operating cash flow  

3 0
3 years ago
Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products:
vfiekz [6]

Answer:

a) attached below

b) P( profit ) = TR(q) - TC(q)

c) attached below

d) -$5000 ( loss )

Explanation:

Given data:

Fixed Cost = $10,000

Material cost per unit = $0.15

Labor cost per unit = $0.10

Revenue per unit = $0.65

<u>a) Influence diagram to calculate profit </u>

attached below

<u>b) derive a mathematical model for calculating profit.</u>

VC = variable cost per unit , LC = per unit labor cost , MC = per unit marginal cost, TC = Total cost of manufacturing , FC = Fixed cost, q = quantity, TR = Total revenue, R = revenue per unit

VC = LC + MC

TC (q) = FC + ( VC * q )

TR (q) = R * q

P( profit ) = TR(q) - TC(q) ------------ ( 1 )

c)  attached below

<u>d) If Cox Electrics makes 12,000 units of the new product </u>

The resulting profit = -$5000

q = 12

P = TR ( q ) - TC ( q )

  = ( R * q ) - ( Fc + ( Vc * q ) )

  = ( 0.65 * 12000 ) - ( 10,000 + ( 0.25 * 12000 )

  = -$5200

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What form of intellectual property is a formula, practice, process, design, instrument, pattern, commercial method, or compilati
    12·1 answer
  • Interest can be regarded as the Group of answer choices
    7·1 answer
  • 3. Imagine that you are working at a clothing or grocery store, and answer the questions
    5·1 answer
  • Which is part of the sales process? A. customer retention B. billing C. cost planning D. customer relations
    7·1 answer
  • g How would you define the role of human resources in your organization? How does it compare with the information in this week's
    14·1 answer
  • Suppose that the price of a good decreased. The substitution effect shows the change in consumption for all goods in reaction to
    9·1 answer
  • Concentrated ownership is when there are very few shareholders so that each one gets a. Share of the profits
    8·1 answer
  • Oriole Company uses a periodic inventory system. Details for the inventory account for the month of January 2017 are as follows:
    11·1 answer
  • The chubb group, an insurance company, regularly supplies funds for programming on the public television network. its donations
    12·1 answer
  • when the fed buys government bonds, group of answer choices the money supply decreases and the federal funds rate decreases. the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!