Answer: D. marginal product; increasing; average variable cost; decreasing
Explanation:
The Marginal product curve is hump-shaped and the marginal cost curve is U-shaped because these two move in opposite directions to each other.
If the marginal cost is decreasing therefore, the marginal product must be increasing. If the marginal cost is decreasing and the marginal product is increasing, average variable cost will have to fall because every additional unit produced incurs less cost so the average has to fall as well.
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
There should be strong internal controls implemented and segregation of duties in the finance department.
Explanation:
There is lack of internal controls present in the company which may lead to fraud or errors. The employees assigned to record the transaction are not recording all the cash receipts and are missing some of the cash receipts which can cause errors during reconciliation. The sub divisions of finance department must be segregated and there should be a supervisor who should be responsible to review all the work done by these departments.
Answer:
the operating cash flow is $365
Explanation:
the computation of the operating cash flow is shown below:
operating cash flow is
= Net income + depreciation expense
= $245 + $120
= $365
hence, the operating cash flow is $365
We simply added the net income and the depreciation expense to determine the operating cash flow
Answer:
a) attached below
b) P( profit ) = TR(q) - TC(q)
c) attached below
d) -$5000 ( loss )
Explanation:
Given data:
Fixed Cost = $10,000
Material cost per unit = $0.15
Labor cost per unit = $0.10
Revenue per unit = $0.65
<u>a) Influence diagram to calculate profit </u>
attached below
<u>b) derive a mathematical model for calculating profit.</u>
VC = variable cost per unit , LC = per unit labor cost , MC = per unit marginal cost, TC = Total cost of manufacturing , FC = Fixed cost, q = quantity, TR = Total revenue, R = revenue per unit
VC = LC + MC
TC (q) = FC + ( VC * q )
TR (q) = R * q
P( profit ) = TR(q) - TC(q) ------------ ( 1 )
c) attached below
<u>d) If Cox Electrics makes 12,000 units of the new product </u>
The resulting profit = -$5000
q = 12
P = TR ( q ) - TC ( q )
= ( R * q ) - ( Fc + ( Vc * q ) )
= ( 0.65 * 12000 ) - ( 10,000 + ( 0.25 * 12000 )
= -$5200