1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
3 years ago
14

120 g lentils

Mathematics
1 answer:
saw5 [17]3 years ago
7 0

2880 g lentils

7200 g carrots

19200 ml vegetable stock

72 onions

You might be interested in
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
k0ka [10]
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
6 0
3 years ago
How are you in the bet nobody’s not going to help me on this question
Nataliya [291]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Party A

y = x^2 + 1

For each value of x in the table, substitute x in the equation with that value and evaluate y.

x = -2: y = (-2)^2 + 1 = 4 + 1 = 5

x = -1: y = (-1)^2 + 1 = 1 + 1 = 2

Do the same for x = 0, x = 1, x = 2

x     y

-2   5

-1    2

0    1

1     2

2    5

Part B

Look at points (-2, 5) and (-1, 2). The change in x from (-2, 5) to (-1, 2) is 1. The change in y is -3.

Now let's look at two other points which have a change in x of 1. Look at points (0, 1) and (1, 2). The change in x from (0, 1) to (1, 2) is 1. The change in y is 1.

You can see that for the first two points, a change of 1 in x produces a change of -3 in y, but for the second two points, the same change of 1 in x produce a change of 1 in y. Since the same change of x does not always produce the same change in y, the function is nonlinear.

Answer: A

4 0
3 years ago
What will happen to the measures of central tendency if the outlier is removed
frosja888 [35]
It decreases the number of data by one.
7 0
1 year ago
Robert and Jason want to buy a group ticket package for football game package a cost 276 and includes two tickets for each of si
8_murik_8 [283]
Package A = $276 for 12 tickets (2 x 6) // 276 divided by 12 = $23 per ticket
Package B = $336 for 16 tickets (2 x 8) // 336 divided by 16 = $21 per ticket
$23 - $21 = $2

Package A charges $2 more per ticket.


5 0
3 years ago
I NEED THE HELP ASAP 7TH GRADE PLS
qaws [65]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I do the rest? Am I even doing it right
    11·2 answers
  • Five hundred sixty students will be divided as evenly as possible between 34 buses. how many students will ride each bus?
    11·1 answer
  • Can you guys plz help me with the customary units of weight
    10·1 answer
  • A tree that is 100 feet tall casts a shadow that is 150 feet long. Determine the angle at which the rays of the sun hit the grou
    10·2 answers
  • What is the value of logo^6 1/36?
    7·1 answer
  • Can anyone help please right answer only
    8·1 answer
  • Please help me I rlly do need help
    15·1 answer
  • This is 50 points plz help ( no links ) EXPLAIN YOU ANSWER plz
    10·1 answer
  • PLEASEEE HELP WORTH 30 AND WILL GIVE CROWN
    11·2 answers
  • What inequality is graphed on the number line below?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!