Answer:
The remainder = 13.
Step-by-step explanation:
By the Remainder Theorem the remainder when the function is divided by
x - 1 is f(1).
f(1) = 4(1)^3 + 4(1)^2 + 2(1) + 3
= 4 + 4 + 2 + 3
= 13.
So x - 1 is not a factor of f(x).
If it was a factor the remainder would be 0.
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
T=21+4.5X
21 is the original temp.
4.5 is the constant rate I got when I subtracted 75-21=54 then divided 54/12min=4.5.
75 =21 + 4.5(12)
Rise over run. as time increases the temperature rises. starting at 8am and -2°f.
At 12pm the temperature rose to 4°f.
that's a difference of 4 hours and 6 degrees. for every hour, it rose 1.5 degrees. the slope is 1.5/1
Step-by-step explanation:
focus(p) is on the x axis= -1
vertex=(0,0)
parabola equation----- (y-h)^2 =4p(x-k)
(h, k)=(0,0)
(y-0)^2 =4(-1)(x-0)
|
|
|
y^2 = -4x
that is the answer